PlayStation 5 ilk 1 ayda 3.4 milyon adet sattı

PlayStation 5 piyasaya sürüldüğü günden itibaren oyuncuların yoğun ilgisiyle karşılaştı ve stoklar kısa süre içinde tükendi. Öyle ki yeni nesil konsol, karaborsaya düşmesiyle birçok oyuncu için ulaşılmaz oldu. Sony resmi satış rakamlarını henüz açıklamadı ancak Digitimes’ın raporuna göre şirket, ilk 1 ayda 3.4 milyon PS5 konsolu sattı.

PS5 üretiminin 2021 yılında 16.8 – 18 milyon adede ulaşması bekleniyor. Digitimes‘ın kaynakları, Sony’nin Tayvan Yarı İletken Üretim Şirketi de dahil olmak üzere tedarikçilerin yardımıyla üretimi artırdığını iddia ediyor. Ayrıca AMD’nin konsol için CPU tedarikini artırmaya yardımcı olmak için üretim kapasitesini artırdığı öne sürüyor. Sony’nin Ocak ayından itibaren Asya bölgesi için daha fazla konsol ayırdığı bildiriliyor.

Sony, PlayStation 5 ile hızlı bir başlangıç yaptı

PlayStation 5, PS5

Daha önce Sony’nin PlayStation 5 ile satış rekorları kırdığına dair birçok tahmin ve analiz ortaya atıldı. Yeni nesil konsol yüksek talep görüyor ve bot kullanan karaborsacılar yüzünden birçok ülkede elde edilmesi son derece zor. Bazı perakendeciler, yeni yıla kadar stokların tükendiğini ve Ocak ayından itibaren daha fazla PS5 satışa sunmayı umduklarını belirtiyor.

PlayStation 5 lansmanının ardından Sony hisseleri de rekor seviyeye ulaştı. Konsol devi, en son PlayStation 2 döneminde benzer bir sıçrama yapmıştı. Çok beklenen PS5, pandemi döneminin de etkisiyle hızlı bir başlangıç yaptı. Sony, yoğun geçen lansman döneminden çok şey öğrendiğini ve gelecekte benzer hatalar yapmayacağını belirtti. Şirket her ne kadar koronavirüs dönemine temkinli yaklaşsa da, böylesine büyük bir talebi öngöremedi.

Yeni nesil konsoldan sıra dışı beklentileri olanlar, lüks şirketi Caviar’ın 20 kg altın kullanarak tasarladığı Golden Rock adlı PlayStation 5 konsoluna buradan bakabilirler. Son olarak PS5 hakkındaki tüm haberleri buradan takip edebilirsiniz.

yorum Yap