PlayStation 5 Avrupa’da satış rekoru kırdı

PlayStation 5 uzun süren bekleyişin ardından geçtiğimiz ay piyasaya sürüldü. Oyuncular Sony’nin yeni nesil konsoluna büyük ilgi gösterdi ve stoklar kısa sürede tükendi. Gelen yeni bilgilere göre PS5 İngiltere’de şimdiye kadarki en iyi çıkış yapan konsol oldu ve Avrupa’da satış rekoru kırdı.

Video Games Chronicle’ın kaynakları, PS5’in İngiltere’de ilk 48 saatte 250 bin adet satan PS4’ü büyük ölçüde geçtiğini bildirdi. Ancak yeni nesil konsolun satış rakamları net olarak bildirilmedi. Öte yandan Xbox Series X ve Series S, İngiltere’de lansman gününde 155 bin adet sattı. Ayrıca PS5’in disk sürücülü versiyonunun ülkede daha çok tercih edildiği belirtildi.

PlayStation 5 satışları Avrupa’da Xbox Series X/S’i geride bıraktı

PS5 vs Xbox Series X

VGChartz, PlayStation 5’in tahminlere göre Avrupa genelinde satış rekoru kırdığını öne sürdü. Ayrıca Sony’nin yeni konsolunun lansman haftasında bölgede yaklaşık 723.341 adet sattığı ortaya kondu. PS4’ün 706.948 adet sattığı ve PS5’in rekor satış gerçekleştirdiği belirtildi. Xbox Series X/S ise şu ana kadar Avrupa’da 82.073 adet sattı.

Amerika için yapılan tahminlerde önemli bir gelişme var. Rapora göre Xbox Series X ve Series S, bölgede 150.908 adet sattı. Microsoft’un yeni konsollarının 142.081 adet satan PlayStation 5’i geçtiği söyleniyor. Diğer yandan küresel tahminlere bakıldığında PS5 beklendiği gibi Xbox Series X/S’i çok geride bırakıyor. PlayStation 5, VGChartz verilerine göre 21 Kasım’da sona eren haftada 1.001.572 adet ile en çok satan konsol oldu.

Sony, PlayStation 5 satışları için henüz resmi rakamları paylaşmadı ve şimdilik bu gibi raporları tahmin olarak ele almakta fayda var. Stokların sınırlı olmasının da satışlar üzerinde anlaşılabilir bir etkisi olduğunu belirtmek gerekir. Hem PS5 hem de Xbox Series X/S, 2021’in başlarına kadar daha fazla konsol piyasaya sürmek için çabalıyor. Satışlar hakkında resmi veriler açıklandığında sizlerle paylaşacağız.

PlayStation 5 hakkındaki tüm haber ve güncellemeleri buradan takip edebilirsiniz.

yorum Yap