Sony hisseleri, PS5 sayesinde rekor seviyeye yükseldi

PlayStation 5 dünya çapında büyük yankı uyandırdı ve stoklar kısa süre içinde tükendi. Yen nesil konsola hala ilgi büyük. Elbette bu ilginin Sony’ye olumlu yansımaları oldu. Bloomberg‘in raporuna göre Sony hisseleri rekor seviyeye yükseldi. PS5 konsollarının yanı sıra pandemi döneminde oyunlara talebin artması da yükselişte önemli rol oynadı.

PS5’in piyasaya sürülmesi, birçok ülkede koronavirüs vakalarındaki artışla aynı döneme denk geldi. Salgın sürecinde, birçok insan evde kalmaya özen gösteriyor ve evde vakit geçirmek için oyunlara yöneliyor. Yalnızca Japonya’da, donanım ve yazılım satışları Kasım 2019’a göre yüzde 5,5 arttı. PS5, sadece anavatanında piyasaya sürüldükten sonraki ilk dört günde 118.000 adet satmıştı.

Pandemi koşulları ve PS5, Sony hisselerinin artışında rol oynadı

PlayStation 5, PS5

Pandemi koşulları Sony hisselerinin yüzde 2,6 artarak hisse başına 10.025 yen (yaklaşık 97 dolar) seviyesine ulaşmasını sağladı. Şirket, 2001 yılından bu yana 10.000 yen sınırını yalnızca ikinci kez aştı. İlk rekorunda PlayStation 2, konsol pazarına hakim olmaya başlamıştı. Bir diğer Japon konsol devi Nintendo‘nun hisseleri de yüzde 6,6 artarak 67.600 yen’e (yaklaşık 653 dolar) ulaştı. Şirket, böylece Wii’nin başarılı bir yıl geçirdiği 2007’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Diğer yandan Capcom ve Koei Tecmo da başarılı bir dönem geçiriyor.

PlayStation 5 satışları, stok kıtlığına rağmen sadece Japonya’da değil, tüm dünyada iyi gidiyor. Sony, konsolun reklam kampanyalarına önemli miktarda para harcadı ve tatmin edici sonuçlar aldı. PS5, Sony’nin şimdiye kadarki en iyi çıkış yapan konsolu oldu. Yeni nesil konsol, Kasım ayında İngiltere’de Switch ve Xbox Series X/S’i geride bıraktı. Ayrıca Avrupa’da satış rekorları kırdı.

PS5 stoklarının kısıtlı olması karaborsanın yaygınlaşmasına neden oldu. Bir karaborsa grubu, daha yüksek fiyata satmak üzere 3.500 konsol satın aldı. Sadece ABD’de, Kasım ayında eBay’de yaklaşık 33.000 PS5 konsolu satıldı ve karaborsacılar bu satışlardan 19 milyon dolar kar elde etti.

yorum Yap