Konami eFootball PES ismine geçişin nedenini açıkladı

Pro Evolution Soccer serisi, nam-ı diğer PES, artık eFootball PES olarak ismini değiştirdi. Peki popüler futbol serisi için bu değişim ne ifade ediyor? Konami sürekli olarak büyüyen espor sahnesinden etkilenerek aldığı karara ilişkin açıklama yaptı.

Konami Avrupa Marka Müdürü Lennart Bobzien PES’in neden yıllardır alışılagelen ismiyle sadece Pro Evolution Soccer olarak kalmadığını açıkladı:

“Tam ürün adı eFootball PES olarak devam edecek. Bu yıl eFootball PES 2020’yi duyurduk. İlerlemeye devam ederken espora daha fazla odaklanmak istiyoruz. Geçmişte profesyonel kulüp turnuvaları PES League ve eFootball Pro gibi yarışmalarla bunu zaten göstermiştik. İlerlerken daha büyük espor yarışmaları gelecek. Temel olarak ürün adına ekleyerek hayran topluluğumuza ve aynı zamanda daha geniş bir kitleye destek verdiğimizi, esporun ilerlemede çok büyük bir rol oynayacağını düşündük.”

PES gibi büyük ve FIFA karşısında çetin bir rekabet veren bir marka için bu tarz bir değişiklik kolay değil. eFootball PES kesinlikle şaşırtıcı ve cesur bir değişim diyebiliriz. Yine de artık elektronik çağdayız ve esporun hayatımızın bir parçası olduğu, izlenme oranlarının arttığı günümüzde bu noktaya vurgu yapılması şık bir hamle. Bakalım PES yeni ismiyle nasıl bir fark yaratacak.

Konami bu yıl eFootball PES 2020 ismine geçmekle kalmadı, aynı zamanda ses getiren anlaşmalarla gündeme geldi. Şirket Temmuz ayında Manchester United ile uzun vadeli bir anlaşma yaptığını açıkladı. Yani kırmızı şeytanların oyuncuları, kitleri ve Old Trafford stadyumu oyunda her zamankinden daha gerçekçi olarak karşımıza çıkacak. Bu anlaşma karşılığında Şampiyonlar Ligi şampiyonu Liverpool’la olan anlaşma sonlandırıldı. Konami bu anlaşmanın hemen ardından İtalyan devi Juventus’la anlaşma sağladı ve kulübün tüm haklarını aldı. Juventus bu sene eFootball PES 2020’nin rakibi FIFA 20’de isim değiştirerek Piemonte Calcio olarak yer alacak. Ancak FIFA 20’de oyuncular yine eksiksiz olarak gelecek.

Son olarak eFootball PES 2020 demo sürümü geçtiğimiz Salı günü (30 Temmuz) yayınlandı ve oyuncular 14 farklı kulüp ve 3 stadyumla yeni oyunu deneyimlediler. eFootball PES 2020 PS4, Xbox One ve PC için 10 Eylül 2019’da çıkış yapacak.