EA, Star Wars oyunları yapmaya devam edecek

EA, Star Wars oyunları yapmaya devam edecek
Ubisoft'un geçtiğimiz günlerde hikaye tabanlı Star Wars oyununu tanıtmasının ardından gözler Electronic Arts'a döndü. EA, markaya ait oyunları geliştirme ve yayınlama haklarını elinde tutan tek şirketti ve Ubisoft'un beklenmedik...

Ubisoft'un geçtiğimiz günlerde hikaye tabanlı Star Wars oyununu tanıtmasının ardından gözler Electronic Arts'a döndü. EA, markaya ait oyunları geliştirme ve yayınlama haklarını elinde tutan tek şirketti ve Ubisoft'un beklenmedik duyurusu kafaları karıştırdı. Yayıncı, sonunda sessizliğini bozarak yeni Star Wars oyunları yapmaya devam edeceğini açıkladı.

Disney, hafta başında Lucasfilm Games markasını yeniden canlandırdığını ve yeni markanın oyun tarafındaki lisans haklarını elinde tutacağını duyurdu. Bu hamleyle birlikte, EA'in Star Wars oyunlarının tüm haklarını elinde tutan tek şirket olma ayrıcalığını kaybettiğine dair söylentiler ortaya çıktı. Söylentiler doğruydu ve kısa süre sonra Ubisoft, açık dünya Star Wars oyununu duyurdu. Ancak, Star Wars'un diğer yayıncılara ve geliştiricilere lisanslanması, EA'in tamamen dışarıda kaldığı anlamına gelmiyor.

EA cephesinden Star Wars açıklaması geldi

EA, Star Wars oyunları geliştirmeye devam edecek. Hatta yayıncının Lucasfilm Games ortaklığıyla şimdiden bazı yeni projeleri var. EA, Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımda, Star Wars'ı çok sevdiklerini, Lucasfilm ile ortaklıklarının devam edeceğini ve yeni oyunlar üzerinde çalıştıklarını belirtti. Ayrıca Jedi: Fallen Order ile karşımıza çıkan BD-1'in en sevimli robot olduğunu esprili bir dille öne sürdü.

Lucasfilm Games Başkan Yardımcısı Douglas Reilly, "EA ile birlikte yarattığımız oyunlarla gerçekten gurur duyuyoruz. Onlarla çalışmaya devam edeceğiz ve ilişkimiz hiç bu kadar güçlü olmamıştı. Şu anda paylaşacağımız çok fazla ayrıntı olmasa da, EA'daki yetenekli ekiplerle devam eden bir dizi projemiz var." şeklinde konuştu. Yani EA, seri üzerindeki uzmanlığını yeni oyunlarla genişletecek.

Star Wars Jedi: Fallen Order

Söz konusu projelerden birinin Star Wars Jedi: Fallen Order'ın devam oyunu olduğu biliniyor. Aslında EA geçen yıl oyunun yeni bir serinin başlangıcı olduğunu doğruladı. Yayıncı, Jedi: Fallen Order'ın yanı sıra Battlefront serisi ve Squadrons gibi oyunlarla büyük başarı elde etti. Lucasfilm Games'in amacı, yayıncıların ve geliştiricilerin benzersiz yeteneklerinden yararlanarak evreni yeni hikayelerle geliştirmek ve büyütmek. EA de diğer geliştirici ve yayıncılarla birlikte bu planda önemli rol oynayacak.

Diğer yandan Lucasfilm Games, geçtiğimiz günlerde Bethesda ve MachineGames'in Indiana Jones oyunu üzerinde çalıştığını da duyurdu. Duyuru ile birlikte yayınlanan teaser videosunu buradan izleyebilirsiniz. Anlaşılan, Disney tarafındaki bu hareketlenme, gelecekte karşımıza çıkacak birçok yeni projenin habercisi olacak.