Star Wars oyunları, Lucasfilm Games markası altında birleşti

Star Wars markası, son yıllarda Disney ile birlikte popüler hale geldi. Projelerin başarıya ulaşmasıyla birlikte tüm Star Wars oyunları artık yeni oluşturulan Lucasfilm Games markası altında toplanacak. Markanın logosu, Star Wars resmi sitesinde sergilendi ve muhtemelen yakında oyunlarda görmeye başlayacağız.

Lucasfilm Games aslında bir yayıncı veya geliştirme stüdyosu değil. Tüm resmi lisanslı Star Wars oyunlarını ve lisanslama haklarını elinde tutan bir marka olarak hizmet verecek. EA’nın Star Wars oyunları için Disney ile imzaladığı 10 yıllık sözleşme, 2023 yılında sona erecek. Böylece Disney, Star Wars lisansını çeşitli yayıncılara ve geliştiricilere yeni markası aracılığıyla vermeye devam edecek. Şirket, portföyünü genişletmek için markanın lisansını daha fazla stüdyoya açabilir.

Lucasfilm Games, tüm Star Wars oyun kataloğunun kimliği oldu

Star Wars Jedi: Fallen Order, Second Sister

Lucasfilm Games için yapılan duyuruda, “Lucasfilm Games, şirketin zengin video oyunları kataloğunu ve geleceğe yönelik bakış açısını kapsayan bir isim olan Lucasfilm‘in tüm oyunlarının resmi kimliği oldu.” ifadeleri yer alıyor. Disney, aynı stratejiyi Marvel markası için de kullanıyor. Marvel oyunları, hangi geliştirici veya yayıncı altında yapılırsa yapılsın Marvel Games markası altında birleştiriliyor.

Disney’in yenş girişimi birden fazla geliştiriciyi tek bir çatı altında toplayan PlayStation Studios ve Xbox Game Studios ile de benzer bir adım olarak görülebilir. PlayStation Studios, bünyesinde Bend Studio, Guerrilla Games, Insomniac Games, Naughty Dog, Sucker Punch ve daha birçok tanıdık stüdyo var. Diğer yandan Xbox Game Studios, Ninja Theory, Mojang Studios, 343 Industries, Obsidian, PlayGround Games gibi öne çıkan geliştiricileri barındırıyor.

Lucasfilm Games ilk olarak 80’lerde Star Wars ve Indiana Jones gibi serilerin yaratıcısı George Lucas tarafından kuruldu. Daha sonra 1990 yılında, LucasArts olarak yeniden markalandı. Ancak yeni girişim, LucasArts’ın aksine sadece marka haklarını elinde tutan bir girişim olarak olacak. Lucasfilm Games’in duyurusuna özel olarak yayınlanan tanıtım videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.