PS5’in kullanılabilir depolama alanını gösteren sızıntı desteklendi

Geçtiğimiz haftalarda PlayStation 5’in depolama alanını gösteren bir ekran görüntüsü ortaya çıkmıştı. Sızıntıda yeni nesil konsolun 825 GB olarak açıklanan SSD’sinin yaklaşık %20’sini işletim sistemine ayıracağı görülüyordu. PS5 dahili depolama alanının yalnızca 664 GB‘lık kısmını kullanılabilir olarak sunacağı öne sürülüyordu. Cihazın kullanıcı arayüzünün gösterilmesi, bu sızıntılara yeni bir ışık tutuyor.

PS5 kullanıcı arayüzü ve açılış ekranıyla ilgili tüm sızıntılar bir araya getirildiğinde, resmi tanıtımdaki profil seçim ekranı ve Kontrol Merkezi’nin altındaki widget’lar dahil olmak üzere birçok şey eşleşiyor. YouTuber YongYea, söylentileri kullanıcı deneyimi videosundaki gerçek görüntülerle bir araya getirdi ve PS5’in kullanılabilir depolama alanını gösterdiği iddia edilen ekran görüntüsüne güvenilirlik kazandırdı.

Biçimlendirilmiş sabit sürücülerin işletim sistemi ve gelecekteki güncellemeler için belirli miktarda alan ayırması normal bir durum. Kullandığınız hiçbir HDD veya SSD’nin tanıtımında belirtilen tam boyutuna asla sahip olmayacaksınız. Yıl boyunca pek çok kişi PlayStation 5’in SSD sürücüsünün gerçekten 825 GB olduğundan şüphe duydu. Konsolun SSD’si 825 GB kullanılabilir alana sahip 1 TB’lık bir sürücü müydü?

PS5 konsolunun kullanılabilir depolama alanını ortaya koyan sızıntı:

PS5, kullanılabilir depolama alanı

Yukarıdaki söz konusu ekran görüntüsü, konsolun geliştirici kitine aitti ve tanıtımlarda belirtilen boyutun diskin biçimlendirilmemiş haline ait olduğunu gösteriyordu. Artık biçimlendirme ve sisteme ayrılan alanlardan önceki temel boyutun 825 GB olduğunu kesin olarak biliyoruz. Sony kullanılabilir depolama alanının boyutu hakkında henüz bir açıklama yapmadı. YongYea, Digital Foundry’nin geliştirici kitlerinde yalnızca 620 GB boş alan olduğundan bahsettiğini, dolayısıyla sayının değişken olabileceğini öne sürüyor.

Her ne olursa olsun PS5, depolama alanıyla oyuncuları tatmin etmeyecek gibi görünüyor. Konsolda depolama genişletme seçenekleri olacak ancak oyuncuların boyuta bağlı olarak yine elini cebine atması gerekecek. Microsoft, Xbox Series X için 1 TB boyutundaki bellek genişletme kartlarını 220 dolardan satışa sunacak. Sony’nin geniş SSD uyumluluğu, seçenekleri daha ucuz hale getirecek.

Yeni nesil konsolun 664 GB dahili depolama alanı sizin için yeterli olur mu? Fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. PS5 kullanıcı arayüzünün gösterildiği videoya buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca YouTuber YongYea’nın sızıntılarla kanıtları bir araya getirdiği videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

yorum Yap