Sony, PlayStation 5’in kullanıcı arayüzünü sonunda gösterdi

Sony, PlayStation 5 lansmanına dört hafta kala yeni nesil konsolun kullanıcı arayüzünü ve kullanıcı deneyimini yaklaşık 12 dakikalık bir video ile sergiledi. Daha önce cihazın özellikleri, tasarımı ve hatta iç tasarımına tüm bilinmeyenler gün yüzüne çıkmıştı. Konsol devi şimdi de PS5 hakkında en çok merak edilen noktalardan biri olan kullanıcı arayüzünü açığa çıkardı.

PlayStation 5 arayüzünün öne çıkan özelliklerinden biri, ihtiyacınız olan hemen her şeye anında erişim sağlayan ve yeni DualSense kontrol cihazındaki PlayStation düğmesiyle kullanılan “Kontrol Merkezi” oldu. Kontrol Merkezi’nden kimin çevrimiçi olduğunu görebilecek, indirmelerin durumunu kontrol edebilecek, kontrol cihazlarınızı yönetebilecek ve daha fazlasını yapabileceksiniz. Ayrıca videoda PS5’in 4K TV’ler düşünülerek tasarlanan kullanıcı deneyimine derinlemesine bir bakış sunuldu.

PlayStation 5, Aktiviteler

Ayrıca PlayStation 5’te yeni oyun fırsatlarını keşfetmenize, kaçırdığınız şeylere geri dönmenize, oynamak istediğiniz seviyelere veya zorluklara doğrudan geçiş yapmanıza olanak tanıyan “Aktiviteler” adlı yepyeni bir özellik de tanıtıldı. Aktivite kartlarına doğrudan kontrol merkezinden erişilebilecek ve bazıları picture-in-picture modunda görüntülenebilecek. Yani onları görmek için oyundan çıkmanıza gerek kalmayacak.

PlayStation 5 kullanıcı deneyimi için paylaşılan videoda Sackboy: A Big Adventure‘dan bir örnek gösteriliyor. Kullanıcı, tamamlaması gereken hedefleri görmek için devam eden seviyeyle ilgili bir aktivite kartı açabiliyor. Yine bu menüden seviyeyi tamamlamak için gerekli tahmini oyun süresini de bulabiliyorlar. Ayrıca oyuncular istedikleri seviyeye geçmek için bir Aktivite üzerinde devam etmeyi seçebiliyor. Eğer kullanıcı bir PlayStation Plus abonesiyse, Oyun Yardımı‘na da erişebiliyor. Oyun Yardımı’nda hedeflerden birine tıklayarak ekran görüntülerini görebiliyor ve ekrana sabitlenebilen video klipleri izleyebiliyor.

PlayStation 5 kullanıcı arayüzü hızlı ve akıcı bir deneyime odaklanıyor

PlayStation 5, kullanıcı arayüzü

Kullanıcılar ayrıca PS5’in ultra hızlı SSD’si sayesinde arkadaşlarının kurduğu partilere ve oyunlara doğrudan kontrol merkezinden katılabilecek ve oyunlar arasında hızlı geçiş yapabilecek. Yeni medya paylaşım sistemi de ekran görüntülerine paylaşmadan önce başlık yerleştirmenize olanak tanıyacak. Böylece ekran görüntüleri, oyunun o bölümünü henüz görmemiş olabilecek oyuncular için bir spoiler uyarısıyla paylaşılabilecek.

Sony, oyuncuların PlayStation 5 arayüzünde hızlı bir şekilde gezinmeleri, oyunlar arasında hızlı geçiş yapabilmeleri ve yeni nesil bir deneyim yaşamaları için konsoldan ağa tüm yazılım yığınını yeniden oluşturduğunu belirtti. Konsol devi kullanıcıların sistemle etkileşim kurmak için ne kadar az zaman harcarsa, oyun oynamaya o kadar çok zaman ayırabileceğine inanıyor.

PS5 kullanıcı deneyimi videosu:

PlayStation 5 hakkındaki tüm haber ve güncellemeleri buradan takip edebilirsiniz. PS5 ilk olarak 12 Kasım’da ABD, Japonya, Kanada, Meksika, Avustralya, Yeni Zelanda ve Güney Kore’de satışa sunulacak. Ardından 19 Kasım’da dünyanın diğer bölgelerinde piyasaya sürülecek.

yorum Yap