PS5 sadece 667 GB kullanılabilir depolama alanına sahip

Sony, PlayStation 5 tanıtımında konsolun 825 GB dahili SSD depolama alanıyla birlikte geleceğini belirtti. Ancak bu alanın tamamının erişilebilir olmayacağını biliyoruz. İnceleme ambargolarının kalkmasıyla birlikte PS5 konsolunun oyunculara sadece 667,2 GB kullanılabilir depolama alanına sahip olduğu doğrulandı.

PS5’in depolama alanındaki kaybın nedeni; işletim sistemi, donanım yazılımı ve güncellemeler için ayrılan bölümden kaynaklanıyor. Yine de 158 GB, sisteme ayrılan alan olarak büyük bir miktar. Ayrıca konsolla birlikte ön yüklü gelen Astro’s Playroom 11 GB alan kaplıyor. Fazladan alana ihtiyacınız varsa oyunu istediğiniz zaman kaldırabileceksiniz.

PS5, depolama tarafında kullanıcıları zorlayacak

PS5, kullanılabilir depolama alanı

PS5, üçüncü parti sürücülerle uyumlu bir M.2 SSD depolama genişletme yuvası içeriyor. Ancak Sony, konsolun SSD depolama genişletme desteğinin ilk günden kullanılabilir olmayacağını açıkladı. SSD yükseltmesi yapmak isteyen oyuncuların lansmandan sonra yayınlanacak bir güncellemeyi beklemesi gerekecek. Diğer yandan M.2 SSD ile yükseltme seçeneğinin pahalı bir yol olacağı söylenebilir.

PS5 oyunlarının harici disklere depolanamayacağını da biliyoruz. Bu nedenle sınırlı depolama alanını iyi yönetmemiz gerekecek. Neyse ki PlayStation 4 oyunları harici depolama sürücülerine yüklenebilecek. Geriye dönük uyumluluk ile oynamak istediğiniz PS4 oyunlarını harici diske atarak PS5 oyunlarına alan açabileceksiniz. Ayrıca daha önce PS4’ünüzde kullandığınız bir harici HDD’yi PS5’e taktığınızda oyunlarınıza direkt erişerek oynayabileceksiniz. Böylece diski biçimlendirmenize veya oyunları tekrar indirmenize gerek kalmayacak.

Yeni nesil Xbox modellerinde de durum çok farklı değil. Xbox Series X’in 1 TB olarak belirtilen depolama alanının sadece 802 GB’ı oyuncular tarafından kullanılabilecek. Uygun fiyatlı olarak tanıtılan Xbox Series S, zaten 512 GB depolama alanına sahp ve bunun sadece 364 GB’ına erişilebiliyor.

PS5 almayı planlıyorsanız depolamada nasıl bir çözüm kullanmayı düşünüyorsunuz? Sizce 667,2 GB kullanılabilir alan yeni nesil oyunlar için yeterli olacak mı? Yorumlarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz.