PS5’in SSD depolama genişletme desteği hemen kullanılamayacak

Sony’nin bugüne kadar PlayStation 5 için en önemli vaatlerinden biri özel olarak tasarlanmış ultra hızlı SSD oldu. PS5 konsolunun söküldüğü videoda üçüncü parti SSD depolama seçeneklerini destekleyen dahili bir SSD yuvası gördük. Ancak bu destek lansmanda kullanılamayacak ve oyuncular PS5’te daha fazla SSD alanı elde etmek için Sony’den bir güncelleme beklemek zorunda kalacak.

Sony, The Verge’e yaptığı açıklamada genişletme desteğinin güncellemeyle açılacağını açıkladı. PlayStation’ın sistem mimarı Mark Cerny Mart ayında yaptığı açıklamada, pazarda PS5’in özel SSD kontrolcüsünün hız gereksinimlerini karşılayabilecek SSD sayısının çok az olduğunu belirtmişti. Sony’nin SSD üzerindeki özel çalışması nedeniyle herhangi bir M.2 SSD kullanılmaması için genişletme yuvasını lansman sonrasında yaynlanacak güncellemeye kadar devre dışı bırakmayı tercih ediyor.

Pazarda PS5 standartlarına uygun SSD sayısı az

playstation 5, ps5, hızlı ssd

Sony, PlayStation 5’te kullanılacak SSD’nin minimum 5,5 GB/s bant genişliğine, PCIe Gen 4 bağlantı noktasına ve genişletme yuvasına sığacak doğru boyut ve şekilde olmasını bekliyor. PCIe Gen4 sürücü üreticileri şu anda bu seçeneklerin piyasada çok fazla olmadığını belirtiyor. Ayrıca hiçbirinin PS5 ile uyumluluğu kesin değil.

Konsol devi güncellemenin ne zaman kullanılabilir olabileceğine dair tarih veya zaman aralığı vermedi. Şirket, uyumluluk ve işlevselliği sağlamak için yapılacak testlerin ardından uyumlu SSD genişletme seçeneklerinin listesini açıklayacağını belirtti. Ortaya çıkan sızıntılar PS5’in 825 GB dahili SSD’sinin 667 GB kullanılabilir alana sahip olacağını öne sürüyor. Günümüzde birçok AAA oyunun 100 GB üzerine çıktığı düşünüldüğünde, oyuncuların yeni nesil konsolda ek genişletme seçeneklerine ihtiyacı olacak.

Depolama sınırlaması, geriye dönük uyumluluk yoluyla oynanabilen PS4 oyunları için harici sabit disk ve SSD depolama seçeneklerini etkilemiyor. Bu özellik ilk günden itibaren kullanıma sunulacak ve bir güncelleme gerektirmeyecek. Yani en azından tüm PS4 oyunlarını harici bir sürücüyle oynayarak SSD alanını boşaltabileceksiniz.

PlayStation 5, 19 Kasım’da disk sürücülü versiyonuyla ülkemizde piyasaya sürülecek. Sony’nin yeni nesil konsolu şu anda 8.299 TL’lik fiyat etiketiyle satılıyor. PS5 hakkındaki tüm haber ve duyuruları buradan takip edebilirsiniz.