PS4 harici diskinizi PS5’te tak-oyna olarak kullanabileceksiniz

PlayStation 5, PS4 oyun kütüphanesinin büyük çoğunluğuyla geriye dönük uyumlu olacak. Ancak yeni nesil konsolun kullanılabilir depolama alanı oyun keyfinize darbe vurabilir. Eğer PS4 konsolunuzda kullandığınız bir harici sabit sürücünüz varsa içindeki oyunları doğrudan oynamaya başlayabileceksiniz.

PS4’te kullandığınız harici sabit sürücünüzü çıkarıp PS5’e taktığınızda, diski biçimlendirmeye ve oyunları yeniden indirip yüklemeye gerek kalmayacak. Yani PS4 oyunlarınızın içinde bulunduğu harici diskinizi tak-oyna olarak kullanabileceksiniz. Bu, küçük bir özellik gibi görünse de PS5’in geriye dönük uyumluluk işlevi için son derece gerekli.

Harici disk, yeni nesilde gereklilik haline gelebilir

PSN hesabınızda harici diskteki oyunlar için lisansınız olduğu sürece yeni nesil konsolda sorunsuz oynayabileceksiniz. Eğer PS4 oyunlarınızdan vazgeçemiyorsanız harici disk almanızı tavsiye ederiz. Harici sabit sürücülerde ve SSD’lerde PS4 oyunlarını depolama imkanınız olmayacak. PS4 oyunları yalnızca harici sürücülere taşınabilecek ve yüklemek istediğiniz tüm PS5 oyunlarını dahili depolama alanında tutmanız gerekecek.

Tüm bunların yanı sıra eğer harici sabit sürücünüz varsa PS5, dahili SSD’de yer kazanmak için tüm PS4 oyunlarını varsayılan olarak harici diske indirecek. Kayıt dosyalarına gelince, oyunlarınıza baştan başlamak istemiyorsanız, verileri taşımak için PS Plus Bulut Depolama seçeneğini kullanabilecek veya bir USB sürücüsüne yedekleyip PS5’e getirebileceksiniz.

Harici sabit sürücünüz yoksa tüm PlayStation 4 oyunlarınızı kitaplığınızdan yeniden indirebilecek, doğrudan kablo bağlantısı aracılığıyla veya PS4’ten PS5’e uzaktan veri aktarımı gerçekleştirebileceksiniz. Yine de harici disk kullanmakta yarar olduğunun tekrar altını çizelim. SSD seçenekleri ülkemizde pahalı bir çözüm ve dahili depolamayı PS5 oyunlarınızla verimli kullanmayı seçebilirsiniz.

Bir diğer haberde Sony, SSD depolama genişletme desteğinin lansmanda hazır olmayacağını ve oyuncuların güncelleme beklemek zorunda kalacağını açıkladı. Konsol devi PS5 standartlarına uygun SSD disklerin pazarda yaygınlaşmasını bekliyor. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz.