PlayStation CEO’su, Cyberpunk 2077 lansmanını eleştirdi

Cyberpunk 2077, konsollarda performans sorunları nedeniyle kötü bir başlangıç yaptı. Öyle ki Sony, oyunu PlayStation Store‘dan geçici olarak kaldırdı. Oyunun ne zaman döneceğine dair meraklı bekleyiş sürüyor. PlayStation CEO’su Jim Ryan, net bir tarih vermese de aksiyon RPG oyununun ne şartla döneceğine dolaylı olarak açıklık getirdi.

GQ’ya konuşan Jim Ryan, PlayStation 5 oyunlarının lansman tarihlerinden ve koronavirüs salgınının getirdiği zorluklardan bahsetti. Ayrıca Ryan, açıkça isim vermese de, CD Projekt RED’in Cyberpunk 2077’yi hazır olmadan piyasaya sürmesini üstü kapalı bir şekilde eleştirdi. PlayStation CEO’su oyunları piyasaya sürerken nasıl bir yaklaşım benimsediklerini açıklayarak CDPR’e taş attı.

Sony, oyunları her zaman doğru zamanda yayınlanmay hedefliyor

Cyberpunk 2077

Jim Ryan, verdiği röportajın bir bölümünde, “Biliyorsunuz, oyun yayınlamaya yönelik iki yaklaşım var. Oyunu kalitesinden bağımsız olarak çıkarabilir ya da doğru zamanda piyasaya sürebilirsiniz. Her zaman ikinci yaklaşımı benimsedik. Diğer yaklaşımı deneyen yayıncıların bilindik bazı örnekleri oldu” dedi. Cyberpunk 2077, hazır olmadan önce piyasaya sürülen tek oyun olmayabilir ancak hafızalara kazınan fiyaskolardan biri olduğu kesin.

Ryan aslında PlayStation oyunlarının geliştirici ve yayıncı oyunun gerçekten hazır olduğunu hissedene kadar piyasaya sürülmediğini söylüyor. Ancak bazı yayıncıların oyunu piyasaya sürerken bu şekilde yaklaşmadığını belirtiyor. Cyberpunk 2077, henüz hazır olmadan yayınlandığı için yoğun bir şekilde eleştiriliyordu. Hatta CD Projekt RED de oyunun PS4 ve Xbox One sürümlerine yeterince zaman ayırmadıklarını itiraf etmişti.

Sony’nin Cyberpunk 2077 fiyaskosuyla hiçbir ilişkisi yoktu. CD Projekt RED ilk olarak oyunun PS4 ve Xbox One’da şaşırtıcı bir şekilde iyi çalıştığını açıkladı. Ancak sonuç öyle değildi ve birçok konsol oyuncusu para iadesi talep etti. Stüdyo, oyuncuları iadeler için PlayStation’a yönlendirerek süreci yanlış yönetti. Sonunda Sony, para iadesini kabul ederek kullanıcılara kolaylık sağladı, ancak Cyberpunk 2077’yi PlayStation Store‘dan kaldırma kararı aldı. Ne Sony ne de CDPR oyunun ne zaman geri döneceğini söylemedi.

Cyberpunk 2077’nin 1.2 yaması, Mart ayının ikinci yarısına ertelendi. CDPR’ye göre oyuna gelecek ikinci büyük güncelleme, oyundaki hataları düzeltme ve performans sorunlarını çözme amacı taşıyor. Yamanın yayınlanacağı tarih açıklandığında sizlere bildireceğiz.

yorum Yap