Microsoft, ilk Xbox’ı geliştirirken PS2’yi sökerek yardım almış

Dünyanın en çok satan konsolu PlayStation 2 (PS2), ilk olarak 1999’da duyuruldu. Sony, ertesi yıl konsolunu bilgisayar dünyasını yeniden tanımlayacağını iddiasıyla piyasaya sürdü. Sony’nin bu hamlesi, Microsoft yöneticilerinin hoşuna gitmedi ve yazılım devi, rekabetçi bir oyun konsolu geliştirmek istedi. Ancak Xbox geliştiricileri, ilk konsollarını yaparken PS2’yi sökerek incelemek zorunda kaldı.

Microsoft, yazılım geliştirme konusunda uzmandı ve PlayStation 2’den daha güçlü bir konsol yapabileceğini biliyordu. Ancak söz konusu donanım olduğunda, şirket öyle bir bocaladı ki; PS2 konsolunu parçalarına ayırarak iç tasarımından yardım aldı. Xbox, bu yıl 20. yıl dönümünü kutluyor ve anlatılanlara bakılırsa, Microsoft’un ilk oyun konsolunun ortaya çıkma hikayesi, başarılar kadar başarısızlıklarla da dolu.

Xbox prototip, Microsoft

Bill Gates, Robbie Bach ve Steve Ballmer gibi üst düzey Microsoft yetkilileri, yalnızca oyunları iyi çalıştırmakla kalmayıp aynı zamanda ev ortamına uyumlu ve çekici olacak bir konsol yapmaları gerektiğini biliyorlardı. Ancak donanım, hiçbir zaman Microsoft’un uzmanlık alanı olmadı. Sonuç olarak, Xbox Series X’in atası, test çalışmaları bile yapılmayan, gümüş renkli, X şeklinde bir prototip (yukarıda) olarak tasarlandı.

Microsoft, bir PS2 konsolunu parçalarına ayırarak incelemek zorunda kaldı

PlayStation 2, PS2

Donanım sorumluları Robbie Bach ve Todd Holmdahl, konsepti estetik açıdan iyileştirmek için yeniden tasarlamak zorunda kaldı. İşe, bir PS2 konsolunu söküp inceleyerek başladılar. Greenberg, o dönemi, “Aslında bir PS2 almak zorunda kaldık. Onu parçalara ayırdık ve dev bir ahşap platforma koyduk. Her bileşeni, her parçayı inceledik ve fiyatlandırdık. Kaç vida kullanıldığını ve maliyetini hesaplamaya çalıştık.” sözleriyle anlatıyor.

İlk denemeleri, her dört çalıştırmada bir çöken bir Xbox ile sonuçlandı ve disk sürücüsüne yerleştirilen diskler sürekli olarak çizildi. Ancak Microsoft ve Sony’nin yenilikçi adımlarda birbirlerini kullandığı gibi, yazılım devi de PS2’nin rehberliğinde donanımda ustalaşabileceğini, hatta bazı yeni özellikler yaratabileceğini biliyordu.

Xbox Game Pass

Microsoft’un uyguladığı yeniliklerden biri, konsollarda türünün ilk örneği olan yerleşik yüksek hızlı internet bağlantısıydı. Sonuç olarak Microsoft’un en başarılı girişimlerinden biri olan Xbox Live ortaya çıktı. Xbox Live, ilk Xbox’ın piyasaya sürülmesinden sonraki yıla kadar kullanıcılara sunulmadı. Ancak kullanıma açıldığında kısa süre içinde popüler hale geldi ve bugünkü Xbox Game Pass hizmetine evrildi.

Orijinal Xbox, günümüz teknolojilerinin çok gerisinde ancak Xbox Series X, özellikle donanım tarafında önemli yol katetti. Rekabet her zaman yenilikleri doğurur ve konsol üreticilerinin rekabeti, her zaman heyecan verici atılımlarla sonuçlanıyor. Microsoft, Xbox kullanıcılarına yaptığı bir ankette PS5’in DualSense kontrol cihazı hakkında geri bildirim topladı. Şirket, yeni nesil oyun kolunda Sony’nin devrimini örnek alabilir.