PlayStation Now vs Xbox Game Pass: Hangi Hizmet Daha İyi?

Xbox Game Pass, Microsoft’un yeni nesil stratejisinin önemli bir parçası olacak. Şirket, PC ve Xbox tabanlı hizmetin olağanüstü bir ayrıcalık ve mutlak bir gereklilik olduğunu söylüyor. Ayrıca Xbox’ı olabildiğince fazla platforma taşımayı hedeflediğini her fırsatta dile getiriyor. Diğer yanda Sony, PlayStation Now ile kısıtlı bir coğrafyada bulut oyun hizmeti sunuyor. Peki, hangi oyun hizmeti şu anda daha tercih edilebilir durumda?

Xbox Game Pass indirimler, oyunlara erken erişim, yeni birinci parti oyunlara hemen erişim fırsatı sunuyor. Bu, Sony’nin ilerlemesi için büyük bir sorun çünkü PlayStation Now, Xbox Game Pass ile karşılaştırıldığında hala tam olarak oturmadı ve yaygın değil. Aramızda PS Now kullanabilen kaç kişi var? Yurt dışındaki kullanıcılar, hizmetin birçok yanından şikayet ediyor.

PlayStation Now, bir çok açıdan Xbox Game Pass’in gerisinde kalıyor

PlayStation Now (PS Now) vs Xbox Game Pass

PlayStation Now’ın Sony’nin satın aldığı oyun akış hizmeti Gaikai‘nin üzerine kurulan 400 milyon dolarlık bir hata olduğu iddia edilebilir. Üstelik akış hizmeti, PS4 konsolunun yetersiz ethernet ve Wi-Fi donanımına aşırı derecede bağımlı ve oyun seçiminde de zayıf olduğu söylenebilir. Fikir güzel olsa da, uygulama ve sunduğu avantajlar tatmin edici değil. Üstelik PS Now birçok ülkede hala aktif değil.

En büyük fark Xbox Game Pass for PC ve PlayStation Now on PS4 tarafında yaşanıyor. PlayStation 4, keyif alarak oynadığımız bir konsol, internet bağlantısı dediğinizde insanı ürperten bir yetersizlik söz konusu. Ethernet kablosunda bile indirme süreleri ve akış kalitesi bekleneni vermiyor. Diğer yandan PS Now’ın PC’deki durumu da pek iç açıcı değil. Sunucu ve oturum açmada yaşanan hataların yanı sıra oyun seçimindeki yetersizlikler de göze çarpıyor. PlayStation Now’da göze çarpan en yeni oyun Remedy Entertainment’ın geliştirdiği Control. Daha ötesi yok…

PlayStation Now (PS Now) vs Xbox Game Pass

PlayStation Now kullanıcıları, akış tarafında 720p çözünürlükte bile çok yüksek gecikmeler yaşadıklarını bildiriyor. Hizmet, en uygun ayarlarda bile hala isteneni veremiyor. Xbox Game Pass’in fiyatı PS Now’ın üstünde, ancak hizmet, bulut oyunun ulaştığı efsanevi deneyimi ve erişim kolaylığını temsil ediyor. Microsoft’un hizmetinin kullanıcı arayüzü Steam kadar basit ve en önemlisi oldukça düzgün çalışıyor. Sony kesinlikle birinci parti oyunlarda büyük bir üstünlüğe sahip, ancak Microsoft geniş kütüphanesi ve yeni oyunlarla daha fazlasını vadediyor. XCloud’un Game Pass ile ücretsiz olarak sunulması, hizmeti PlayStation Now’ın yanı sıra Stadia‘nın da rakibi yapıyor. Xbox hesabınızla buluttan oyunlarınıza istediğiniz an erişebiliyorsunuz. PS Now yıllık 60 dolardan satılırken, Xbox Game Pass ülkemizde aktif ve aylık 45 TL’den satılıyor.

Sony, PlayStation Now‘ı yeni nesilde öne çıkaramazsa treni kaçırabilir. Xbox Game Pass, Microsoft’un Sony karşısında kullandığı en büyük koz denebilir. Şirket, PlayStation’ın şöhretine güvense de, bulut oyunda başka bir planı yoksa oyuncu kaybedebilir. PS Now şu anda ülkemizde kullanılamıyor. Hizmetin aktif olduğu bölgelere ve hakkında detaylı bilgiye buradan erişebilirsiniz.

yorum Yap