Microsoft, Xbox anketinde kullanıcılara DualSense’i sordu

Sony, PlayStation 5’in DualSense oyun kolunun dokunsal özellikleriyle daha sürükleyici bir oyun deneyimi sunuyor. Microsoft, Xbox Series X/S sahiplerine bazı geri bildirimler toplamak için bir anket gönderdi. Ankette kullanıcılara DualSense ile birlikte gelen özellikleri beğenip beğenmedikleri soruldu.

Microsoft, anketi yanıtlayan Xbox kullanıcılarına Xbox Series X’in yeni nesil hissettirip hissettirmediğini sordu. Ayrıca “PlayStation kontrol cihazlarındaki özelliklerin farkındayım ve bu konsolla gelen kontrol cihazında da olmasını isterdim” ifadesine katılıp katılmadıklarını öğrenmek istedi. Anketteki bu kısmın özellikle PS5’in DualSense kontrol cihazına yönelik sorulduğu aşikâr. Microsoft, Xbox Series kullanıcıları için benzer bir oyun kolu tasarlayabilir mi?

PS5, Dualsense

PlayStation 5 ile gelen DualSense kontrol cihazı, dokunsal geri bildirim ve uyarlanabilir tetiklerle oyun deneyiminde devrim yaptı. Yeni nesil oyun kolu, farklı hisleri taklit eden çok daha ince ve sürükleyici titreşim seviyeleri yaratabiliyor. Uyarlanabilir tetikler, kullanılan silahlara göre farklı direnç seviyeleriyle daha gerçekçi bir deneyim sunuyor. Sony’nin yeni nesil oyun kolunun özelliklerine buradan ulaşabilirsiniz.

Yeni nesil Xbox oyun kumandası, daha iyi bir D-Pad, dokulu tutacaklar ve tetikleyiciler, yeni Paylaş düğmesi ile önceki kontrol cihazının yenilenmiş ve geliştirilmiş bir versiyonu olarak karşımıza çıktı. İki cihaz aynı olmasa da, görüntüsünden özelliklerine kadar çok büyük değişiklikler yapılmadığı söylenebilir. Microsoft, DualSense’in oyuncular üzerindeki etkisini ölçerek, yenilikçi bir hamle yapabilir.

Microsoft ayrıca, Xbox One’ın ömrü boyunca birçok kez yenilenen ancak Xbox Series X/S konsollarında büyük ölçüde değişmeden kalan ana ekran kullanıcı arabirimi hakkında da geri bildirim topladı. Yeni nesil sistemler, dinamik arka planlardan yararlanıyor ancak bu, eski Xbox konsollarında mümkün değil. PS5 pek çok açıdan gelişim gösterse de, Microsoft cephesi yeniliklere açık görünüyor.