İngiltere’de Hızlı ve Öfkeli filmlerini aratmayan PS5 soygunları gerçekleşiyor

PlayStation 5 birçok bölgede kısa süre içinde tükendi ve konsol karaborsaya düştü. Ancak yeni nesil konsola olan talep insanları bundan daha fazlasına itebiliyor. İngiltere’de çeteler “rollover” adı verilen teknikle PS5 taşıyan kamyonlara Hızlı ve Öfkeli sahnelerini aratmayan tarzı soygunlar gerçekleştiriyor.

Saldırganlar PS5 dolu kamyonlara yüksek hızlı araçlarla yaklaşıyor ve üzerlerine tırmanmak için halatlar kullanıyor. Ardından kamyonların kasalarını kesiyor ve konsolları yaklaşık 80 km/sa hızla giderken konsolları arabadaki diğer çete üyelerine veriyor. The Times, İngiltere’de tatil sezonunun yaklaşırken bu tarz pahalı elektronik eşyalar çalmak için “rollover” tekniğiyle yapılan soygunlarda endişe verici bir artış görüldüğünü bildirdi.

PS5 gibi değerli ürünlere yapılan soygun girişimleri arttı

PS5 soygunları

Hızlı ve Öfkeli serisinde heyecan verici sahnelerle karşımıza çıkan taktik, bu yıl en az 27 farklı soygunda kullanıldı. Sürücülere taktikle ilgili uyarılar verildi ancak böyle bir saldırı meydana geldiğinde duruma müdahele etmek oldukça zor. Karayolu taşımacılığı, PS5 gibi değeri yüksek mallar için en zayıf halka olarak görülüyor ve çeteler soygunları gerçekleştirmek için risk alıyor. Genellikle daha yüksek fiyatlara yeniden satılabilen lüks ürünleri ve yüksek kaliteli teknolojileri hedefliyorlar.

Bir nakliye şirketinin güvenlik müdürü, çetelerin ürünle dolu herhangi bir kamyonun ne zaman nerede olacağını bilmek için içeriden bilgi alarak çalışması gerektiğini söylüyor. Nakliye kamyonları aslında rastgele saldırılabilecek hedefler değil. Soygunlar sırasında çalınan PlayStation, TV, kozmetik, cep telefonu ve sigara gibi ürünler, çeteler tarafından hayatlarını riske atmaya değer olarak görüyor.

İngiltere’de PS5 ile ilgili tek sorun bu değil. Bazı karaborsa grupları, piyasadaki binlerce konsolu satın alarak fahiş fiyatlara satıyor. Ayrıca Amazon, ülkede sipariş edilen bazı konsolların çalınarak yerine kutu içinde rastgele ürünler gönderildiğini bildirdi. Yani durum kutudan hıyar çıkabilecek kadar vahim. Vin Diesel ve Paul Walker’lık yapmadan PS5 alabilenler haline şükredebilir.

Sony, yüksek talebin farkında ve mümkün olan en kısa sürede daha fazla konsol piyasaya sürmeye çalışıyor. 2021’in gelişiyle stoklarda yeniden hareketlenme olacaktır. PS5 ülkemizde de karaborsaya düştü ve çeşitli e-ticaret sitelerinde 15 bin TL‘ye varan fiyatlarla satılıyor…

yorum Yap