Sony, yıl sonuna kadar daha fazla PS5 tedarik etmeye çalışıyor

PlayStation 5 geçtiğimiz hafta çeşitli bölgelerde piyasaya sürüldü. Yeni nesil konsol iki aşamalı lansmana rağmen kısa sürede tükendi, hatta kara borsaya düştü. Sony Interactive Entertainment Başkanı ve CEO’su Jim Ryan, şirketin yıl sonuna kadar daha fazla PS5 piyasaya sürmek için çok çalıştığını söyledi.

BBC’ye konuşan Ryan, Sony’nin PlayStation 5 kıtlığı için çok üzgün olduğunu ancak koronavirüs salgınının sürece olumsuz etki yaptığını belirtti. Ayrıca oyunculardan gelen talep ve ön sipariş sayısının Sony’yi şaşırttığını öne sürdü. PS5 önümüzdeki hafta Türkiye de dahil olmak üzere diğer tüm bölgelerde satışa sunulacak. Konsol devini daha kötü günler bekliyor.

Salgın süreci PS5 lansmanına darbe vurdu

Sony, PS5, PlayStation 5

Ryan, aslında tüm dünyada aynı gün lansman yapmayı istediklerini, ancak şirketin sorunsuz, profesyonel ve kusursuz bir PlayStation lansmanı için fazladan zamana ihtiyacı olduğunu dile getirdi. SIE CEO’su sözlerine şöyle devam etti:

“En sıra dışı şey, her şeyin 2020’de gerçekleşmiş olması. Öğrendiğim tek şey, bunu bir salgın durumunda bir daha asla yapmayacağım. Bu zorlu ortamda PS4 lansmanında olduğundan daha fazla PS5 ürettik. İnsanlar lansmanda konsol bulamazlarsa, bunun için çok üzgünüz ve özür dileriz. Noel öncesi ve sonrasında pazara önemli sayıda konsol sağlamak için gerçekten çok çalıştığımızdan emin olabilirler.”

Ryan, tüm zorluklara rağmen PlayStation 5‘in Sony için en sıra dışı lansman olduğunu ve yeni nesle geçişin büyük bir dönüşüm olacağını düşünüyor.

PS5 geçtiğimiz hafta ABD, Kanada, Japonya, Avustralya, Yeni Zelanda, Güney Kore ve Singapur’da piyasaya sürüldü. Ülkemizdeki oyuncular, yeni nesil oyun deneyimine 19 Kasım’dan itibaren adım atabilecek. PS5 Türkiye’ye ilk olarak disk sürücülü versiyonuyla gelecek ve 8.299 TL‘den satışa sunulacak. Digital Edition modeli ise önümüzdeki yıl çıkacak.

yorum Yap