Spider-Man: Miles Morales ve Demon’s Souls’un PS5 dosya boyutları belli oldu

PlayStation 5 konsolları 825 GB‘lık depolama alanıyla gelecek. Ultra hızlı SSD’lere sahip olan yeni nesil konsol yükleme ekranlarını neredeyse ortadan kaldıracak. Ancak depolama boyutu açısından ne kadar yeterli olacağı tartışma konusu. Merakla beklenen PS5 oyunları Spider-Man: Miles Morales ve Demon’s Souls‘un dosya boyutları, bu konuda fikir edinmemize yardımcı oluyor.

PS5 oyunları için konsolun SSD’si yetersiz kalabilir. Eğer cihazınızda aynı anda çok sayıda oyun oynamayı sevenlerdenseniz, ekstra depolama alanı satın almaya hazır olmalısınız. Aksi takdirde Sony’nin ortaya çıkardığı dosya boyutlarını karşılamak için oyunları silmeye başlamanız çok uzun sürmeyebilir.

PS5 oyuncuları ek depolama alanına ihtiyaç duyabilir

Demon's Souls

Spider-Man: Miles Morales ve Demon’s Souls’un dosya boyutları, Sony’nin doğrudan oyun ve aksesuar satışları yaptığı PlayStation Direct web sitesinde ortaya çıktı. Yeni Spider-Man oyununun standart versiyonu 50 GB, Spider-Man: Remastered’ın kopyasını içeren Ultimate Edition ise 105 GB alan gerektiriyor. Diğer yandan yenilenen PS3 oyunu Demon’s Souls, yaklaşık 66 GB yer kaplayacak.

Karşılaştırma yapabilmeniz açısından From Software’in önceki oyunu Sekiro: Shadows Die Twice‘ın PS4’te yaklaşık 12.5 GB yer kapladığını belirtelim. Demon’s Souls‘un PS3 sürümü ise 8 GB’tan daha az alana ihtiyaç duyuyordu. Son dönemde piyasaya sürülen PS4 oyunları devasa dosya boyutlarına doğru ilerlediğimize işaret ediyor ve PlayStation 5 bu noktada yetersiz kalabilir.

Call of Duty: Modern Warfare gibi oyunlar, şimdiki nesil donanımlarda 100 GB’ın üzerinde alan gerektiriyor. Yüksek çözünürlüklü dokular ve daha ayrıntılı oyun dünyaları, dosya boyutlarını şişirerek PS5 oyuncuları için sorun haline gelebilir. Konsolun 825 GB’lık SSD kapasitesi, PS4 Pro‘dan daha düşük. Yeni nesil cihazlar, depolama genişletme kartlarını destekleyecek olsa da, bu kartlar her oyuncunun erişebileceği bir fiyat seviyesinde olmayacak.

PlayStation 5 ve PlayStation 5 Digital Edition ilk olarak 12 Kasım‘da belirli bölgeler için piyasaya sürülecek. Ardından 19 Kasım’da küresel lansman yapılacak. Her iki konsol da aynı özelliklere sahip olacak. Standart disk sürücülü model 499 dolardan, dijital versiyon ise 399 dolardan satışa sunulacak. Bu arada Spider-Man: Miles Morales’in alternatif kostümlerinden biri ortaya çıktı. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz.