Sony’nin gizli San Diego ekibi, mevcut PlayStation serileri üzerinde çalışıyor

Sony’nin sır gibi sakladığı ancak son yıllarda sıklıkla söylentilere konu olan gizli San Diego ekibi, mevcut PlayStation serilerini genişletmeye çalışıyor. Haberler, PlayStation World Wide Studios eski başkanı ve Görsel Sanatlar direktörü Michael Mumbauer’ın LinkedIn profilinden geldi.

Michael Mumbauer’ın profilinde yapılan güncellemede, “En son başarısı, Playstation için yepyeni, dünya çapında, AAA Aksiyon/Macera oyunları yapan bir geliştirme ekibi kurmuş olması. San Diego’da bulunan ve özel bir motor teknolojisi kullanan bu ekip, mevcut serileri genişletmek ve yeni nesil oyuncular için yeni hikayeler hazırlamak üzere bir araya getirildi.” ifadeleri yer alıyor.

San Diego ekibi, aksiyon/macera oyunlarına odaklanıyor

Uncharted Nathan Drake

Mumbauer’in Sony ile olan geçmişine daha derinlemesine bakıldığında; Uncharted, The Last of Us, God of War, Resistance, Killzone ve daha fazlası dahil olmak üzere PlayStation’ın en önemli ve sevilen serilerinin çoğunda yer aldığı görülüyor. San Diego’da bulunan gizli stüdyo son birkaç yıldır söylentilere konu oluyor. Ekibin yeni projesine yardımcı olmak için eski Naughty Dog ve Rockstar’dan geliştiricilerin görevlendirildiği söyleniyor.

Son raporlar, stüdyonun geliştirmekte olduğu proje üzerinde çok sıkı çalıştığını öne sürüyor. İddiaya göre stüdyo, PlayStation kataloğunda mevcut olan bir seriyi ilerletecek. Ayrıca aksiyon/macera oyunlarına odaklanan bir ekip gibi görünüyor. Sony’nin sevilen oyun serilerini desteklemek için ekiplerini genişletmesi şaşırtıcı değil. En önemli stüdyoları, cesur ve yeni projeler geliştirirken, Malezya’da yeni kurulan stüdyo gibi diğer ekipler destekleyici rol oynar.

Söz konusu gizli San Diego ekibinin, Sony’nin halihazırda aktif olarak faaliyet gösteren San Diego Stüdyosu‘ndan farklı olduğunu belirtelim. Ekibin şu anda ne üzerinde çalıştığı henüz bilinmese de, yeni Uncharted oyunu için beklentiler yüksek. Oyun kataloğu geniş ve şimdilik tahmin yapmak zor.