Sony, PS5 oyunlarını USB sürücüye depolama özelliği üzerinde çalışıyor

Geçtiğimiz günlerde PlayStation 5’teki kayıtlı verilerin şu anda USB sürücüye aktarılamadığını bildirmiştik. Oyuncuların PS5 konsolunda kayıt dosyalarını yedeklemelerinin tek yolu, bulut depolama hizmetine erişim sağlayan PlayStation Plus hizmetine abone olmak.

Sony’nin bu kısıtlaması, PS Plus üyesi olmayan veya internet bağlantısı kullanmayan oyuncular için hayal kırıklığı oldu. Sonuçta herkes çevrimiçi abonelik hizmetine abone olmayı tercih etmeyebilir. Ancak konsol devi, oyuncuların PS5’teki verilerini bir USB depolama sürücüsüne yedeklemesini sağlayan özellik üzerinde çalışıyor gibi görünüyor.

Sony, PS5 oyunlarını USB sürücüye depolama işlevini araştırıyor

PlayStation 5, PS5, ön sipariş

Sony’nin Kıdemli İletişim Direktörü Sid Shuman, PlayStation Blog‘da yayınlanan yeni bir SSS (Sıkça Sorulan Sorular) sayfasında, “Oyuncular PlayStation 5 oyunlarını bir USB sürücüsüne aktaramayacak. PS5 oyunları, şu anda sadece konsolun dahili ultra yüksek hızlı SSD‘sinde depolanabiliyor. Gelecekte bir güncelleme ile oyuncuların PS5 oyunlarını bir USB sürücüsünde depolamasını (ancak oynanamazlar) sağlamak için araştırmalar devam ediyor.” ifadelerine yer verdi.

Shuman, PS4 oyunlarının PS5’e bağlı bir USB sürücüsünde saklanabileceğini ve oynanabileceğini ekledi. Sony, güncelleme için tarih vermese de en azından USB depolama üzerinde çalıştığını ortaya koyuyor. Şirket ayrıca, oyuncuların gelecekte uyumlu M.2 SSD sürücülerle PS5 depolama alanlarını genişletebileceklerini yineledi. Şirket, piyasadaki stadart SSD’leri ve PS5 ile kullanılabileceği belirtilen depolama ürünlerini satın almamayı önerdi.

Sony, tavsiye edilen M.2 SSD‘ler hakkında yakında daha fazla ayrıntı paylaşacağını belirtti. SSD depolama işlevi, lansmandan sonra yayınlanacak bir sistem yazılımı güncellemesiyle birlikte PS5’e gelecek.