PS5 kayıtları, sadece PS Plus bulut depolama alanına yedeklenebiliyor

PlayStation 5 depolama konusunda ve alan genişletme konusunda oyunculara esneklik vadetmiyor. Yeni nesil konsol şu anda kayıt verilerinin harici depolama cihazlarına kopyalanmasını desteklemiyor. Verileri bir PS5 konsolundan diğerine taşımak veya kaydedilen verileri yedeklemek için tek seçenek Sony’nin PlayStation Plus abonelerine sunduğu bulut depolama olarak görünüyor.

PlayStation 4, kullanıcıların kayıt verilerini bir USB sürücüye ve bulut depolamaya yedeklemelerine olanak tanıyordu. Ancak PS5’te durum farklı. PS5 sahipleri PS Plus abonesi olmadığı sürece risk altında olacak. Kullanıcılar konsollarının çalınması, arızalanması, sistemin çökmesi vb. gibi olumsuz koşullarda kayıtlarına ulaşamayabilir.

PS5 kayıtları sadece konsolda veya bulutta tutabiliyor

PS4 kayıtlı veriler

PS4 ve PS5 arasındaki fark, yeni nesil konsolun sistem ayarlarında netleşiyor. Menüdeki “Kayıtlı Veriler ve Oyun/Uygulama Ayarları” sayfasında “Kayıtlı Veriler (PS4)” adlı bir sekme var. Orada oyuncular PS4 kayıt dosyalarını bir USB sürücüsüne veya Sony’nin bulut depolamasına kopyalamayı ve bu dosyaları konsoldan silmeyi seçebiliyor. Aşağıda görebileceğiniz üzere diğer seçenekte, sadece konsol depolama alanı ve bulut depolamaya otomatik olarak yükleme işlevleri bulunuyor.

PS5 kayıtlı veriler

“Kayıtlı Veriler (PS5)” menüsünde “USB Depolama Cihazı” seçeneği bulunmuyor. Kayıt dosyalarını yedeklemek için yapılabilen tek şey, onları konsolun dahili depolamasından Sony’nin bulut depolamasına manuel olarak kopyalamak veya silmek. Sayfada yer alan “Konsol Depolama Alanı” sekmesi yalnızca iki seçenek sunuyor: “Bulut Depolama Alanına Yükle” veya “Sil”. Buluta yedekleme seçeneğinin yanında PlayStation Plus logosu bulunuyor. Yani sadece Sony’nin çevrimiçi hizmetine abone olan kullanıcılar bu seçenekten yararlanabiliyor.

PS5 kayıt yedekleme

Bulut depolama oyuncular için kesinlikle kullanışlı ve güvenli bir yedekleme yöntemi. Yine de konsolun bulut kayıtlarına erişmek için ağ bağlantısı gerektirmesi ve kullanıcıların PlayStation Plus aboneliğine mahkum edilmesi önemli bir eksiklik. Bulut depolama iyi bir ayrıcalık olsa da alternatif yedekleme yöntemleri de sunulmalı.

Sony’nin kısıtlamaları sadece bununla da sınırlı değil. Yeni nesil konsol ayrıca oyuncuların PS5 oyunlarını harici depolamaya taşımasını da engelliyor. PS5’in dahili SSD’sinin hız gereksinimleri göz önüne alındığında bu hamle bir yere kadar mantıklı görülebilir. Ancak şirket, PS5’in SSD depolama genişletme özelliğinin de lansmanda kullanılamayacağını açıklamıştı. Oyuncuların SSD yükseltmesi yapmak için henüz tarihi açıklanmayan bir güncellemeyi beklemesi gerekecek.

PS5 hakkındaki tüm haber ve duyuruları buradan takip edebilirsiniz.