Sony, PS5 konsollarını ABD’ye hava yoluyla gönderecek

PlayStation 5’in lansmanı yaklaşıyor ve Sony, konsolların gönderimini hızlı bir şekilde gerçekleştirmek için yollar arıyor. Delta Air Cargo Başkanı Jerry Tai, verdiği bir röportajda şirketin yüksek talebe karşılık PS5 konsollarını ABD’ye göndermek için hava yolunu kullanacağını açıkladı.

Niko Partners’ın Kıdemli Analisti Daniel Ahmad, Çin medyasında yayınlanan röportajın çevirisini Twitter’da paylaştı. Ahmad, Sony’nin Ekim ayından itibaren Delta’ya uçuş rezervasyonları yaptığını belirtti. Röportaja göre Sony, konsolları ABD’ye göndermek için 60 uçuş rezervasyonu yaptı. Ancak Ahmad, bu sayının 60 uçak mı yoksa 60 uçuş mu olduğunu doğrulayamadı. Tai, kargoların Çin’den ABD’ye gönderileceğini belirtti.

Sony, PS5 konsollarını hava yoluyla daha hızlı gönderecek

PS5, hava yolu kargo

Sony muhtemelen dünya çapında 60’tan çok daha fazla rezervasyon yaptı. Ayrıca bu uçuşlara deniz taşımacılığının eklenmesi de muhtemel görünüyor. COVID-19 dünya çapında lojistik sorunlara yol açtı ve şirketleri talebi karşılamak için farklı seçenekleri kullanmaya teşvik etti. PS5 konsollarının hava yoluyla taşınması, gönderimlerin daha hızlı olmasını sağlayacaktır.

Daniel Ahmad paylaşımında, “Sony, PS5 için talebi / tedariki karşılayabilmek için hava yolu taşımacılığını kullanıyor. Bu arzın mali çeyrek boyunca sürmesi bekleniyor. Hava taşımacılığı denizden daha hızlı ama daha maliyetli. Açıklanan rakamın 60 uçuş mu yoksa 60 uçak mı olduğundan yüzde yüz emin değilim. Ama her uçuş dolu olacak gibi görünüyor. Açıklamanın Delta’dan gelmesi, Sony’nin diğer hava yolları ve deniz taşımacılığı şirketleri ile yaptığı planlardan haberi olmadığı anlamına geliyor. Açıklanan rakamların tüm gönderileri kapsaması pek olası değil. Ayrıca bu uçuşların sadece ABD için olduğunu belirtmekte fayda var.” ifadelerine yer verdi.

Dün Sony’nin çip üretimindeki sıkıntılar nedeniyle PS5 üretimini tahminini 4 milyon azalttığı bildirilmişti. Şirketin yüksek talebi karşılamak için ve yaz aylarında üretimi arttırdığı da öne sürülüyor. Konsol devi, bugün TSİ 23:00’te PlayStation 5 Showcase etkinliği gerçekleştirecek. Canlı yayın sırasında yeni nesil donanımlarının çıkış tarihi ve fiyatına dair detayları öğrenebiliriz.