Sony, yeterince talep olursa PS5’e 1440p çözünürlük desteği getirebilir

Sony, geçtiğimiz hafta PlayStation 5’in gerçek 1440p çözünürlüğü desteklemeyeceğini doğrulamıştı. Hal böyle olunca, yeni konsolu monitörde oynamak isteyenler hayal kırıklığına uğradı. Yine de özellik tamamen olasılık dışı değil. Konsol devi, talebin yüksek olması halinde PS5 konsoluna 1440p çözünürlük desteği getirebilir.

Sony’nin Global Ürün Stratejisi ve Yönetiminden sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Hideaki Nishino, AV Watch’a verdiği röportajda konuyu ele aldı. Nishino yaptığı açıklamada, 1440p desteğinin olmamasının nedenini Sony için TV’lerin öncelik olmasından kaynaklandığını belirtti. Ancak şirket yeterince talep olursa özelliği daha sonraki bir tarihte oyunculara sunabilir.

PS5, yazılım güncellemesi ile 1440p desteği alabilir

PS5 uyumlu bravia tv

PlayStation oyuncuları, genel olarak televizyonda oyun oynamayı tercih ediyor. Ancak oyuncu monitörüne sahip olan kullanıcılar, PC’nin yanı sıra konsolu da aynı ekran üzerinden oynamayı tercih edebiliyor. Yeni konsol, lansman sonrasında yayınlanacak bir yazılım güncellemesi ile beklenen çözünürlük desteğine kavuşabilir.

Diğer yandan PlayStation 5, 1440p çözünürlüğü dinamik çözünürlükle destekleyebilir. PS5 muhtemelen çözünürlüğü 1080p’den 1440p’ye yükseltecek. Ancak bu çözüm çoğu zaman ideal kaliteyi veremeyebiliyor. Yeni nesil donanım, HDMI 2.1 uyumlu TV’ler aracılığıyla maksimum 8K çözünürlük ve 120 FPS’de 4K çıkış sağlayabilecek. Diğer yandan 1080p’de akıcı bir performans sunacak.

PlayStation 5 ilk olarak 12 Kasım’da ABD, Japonya, Avustralya, Kanada, Meksika, Yeni Zelanda ve Güney Kore’de piyasaya sürülecek. Ardından 19 Kasım‘da Türkiye de dahil olmak üzere diğer tüm bölgelerde satışa sunulacak. Sony’nin yeni nesil konsolu ülkemize önce disk sürücülü modelle gelecek ve 8.299 TL’den satılacak. Digital Edition, 2021 yılında gelecek.

PlayStation 5’in piyasaya sürülmesiyle birlikte konsolun özellikleri hakkında daha fazla detay ortaya çıkacaktır. PS5 için gelen tüm haber ve duyuruları buradan takip edebilirsiniz.