PlayStation 5 gerçek 1440p çözünürlüğü desteklemeyecek

Geçtiğimiz hafta elektronik şirketi BenQ, Sony’nin yeni nesil konsolunun 1440p çözünürlüğü desteklediğini öne süren bir makale yayınlamıştı. Hatta PlayStation 5 kullanıcılarına kendi monitörlerini önermişti. Sony Avrupa tarafından IGN İtalya’ya yapılan açıklamaya göre PS5, gerçek 1440p çözünürlüğü desteklemeyecek.

Sony Avrupa’nın açıklaması, 1440p oyuncu monitörüne sahip PlayStation sahipleri için kötü haber denebilir. PS5’i oyuncu bilgisayarıyla birlikte tek çıkışta deneyimlemek isteyenler beklediği çözünürlüğü alamayacak. Yeni nesil konsol muhtemelen çözünürlüğü 1080p’den 1440p’ye yükseltecek. Ancak bu çözüm çoğu zaman ideal kaliteyi veremeyebiliyor.

PlayStation 5 televizyonlarda beklenen performansı verecek

PlayStation 5 uyumlu bravia tv

PlayStation 5, HDMI 2.1 uyumlu TV’ler aracılığıyla maksimum 8K çözünürlük ve 120 FPS’de 4K çıkış sağlayabilecek. Diğer yandan 1080p çözünürlükte de iyi bir performans sunacak. Ancak birçok PC oyuncusu tarafından kullanılan ara çözünürlük, görünüşe göre yeni nesil konsol tarafından desteklenmeyecek.

Konsol oyuncuları genellikle televizyonda oyun oynamayı tercih ediyor. Yani 1440p çözünürlük desteği oyuncu tabanının yalnızca küçük bir bölümünü etkileyeceği için Sony, böyle bir hamle yapmayabilir. Diğer yandan gerçek 1440p çözünürlük desteğine sahip neredeyse hiç TV yok. Yine de lansmandan sonra çözünürlük desteğinde değişiklik görebilir miyiz? Söylemek zor.

PlayStation 5 ilk olarak 12 Kasım’da ABD, Japonya, Avustralya, Kanada, Meksika, Yeni Zelanda ve Güney Kore’de piyasaya sürülecek. Ardından 19 Kasım‘da Türkiye de dahil olmak üzere diğer bölgelerde satışa sunulacak. Yeni nesil konsol hakkındaki detayları, lansmandan sonra detaylı olarak öğrenebileceğiz. PS5 hakkındaki tüm haber ve güncellemeleri buradan takip edebilirsiniz.