Sony, PS5’in sökülerek parçalarına ayrıldığı bir video yayınladı

PlayStation 5 konsolunun özelliklerini bugüne kadar kağıt üzerinde biliyorduk. Ancak yeni nesil donanım parçalarının ve soğutma sisteminin tasarıma nasıl yerleştirildiği hakkında tahminden öteye gidemedik. Beklenen gün geldi. Sony, SIE’nin Mekanik Tasarım Departmanı ve Donanım Tasarımı Bölümü Başkan Yardımcısı Yasuhiro Ootori’nin PS5’i sökerek parçalarını tanıttığı 7 dakikalık uzun bir video yayınladı.

Videoda konsolu oluşturan her parça çıkarılıyor ve kameralar önünde gösteriliyor. Ootori konsolu sökerken göze çarpan ilk detayı belirtiyor. PlayStation 5, PS4’e kıyasla çok daha büyük. Cihaz 390mm x 104mm x 260mm boyutlarında ve şimdiye kadarki en büyük PlayStation konsolu. Ootori, PS5’in her ne kadar büyük olsa da performansta çarpıcı bir gelişme vadettiğini öne sürüyor.

PlayStation 5 sökülmeden önce üzerinde yer alan USB, HDMI, LAN ve AC IN bağlantı noktaları yakından gösteriliyor. Ardından ön havalandırma deliklerine ve arkayı kaplayan hava çıkışlarına hızlı bir bakış sunuluyor. Konsolun dik durmasını sağlayan stand ve gövdedeki beyaz paneller oldukça kolay bir şekilde çıkarılıyor. PS5’in iç kısımlarına ulaşıldığında donanım parçalarının yanı sıra sistemin toz filtreleri, soğutma fanı, genişletilebilir depolama alanı, disk sürücüsü, soğutucu, sıvı metal soğutma ve çok daha fazlası tanıtılıyor.

PlayStation 5 parçalarına ayrıldı: İşte konsolun iç tasarımı

PlayStation 5’in daha önce sıvı metal soğutma sistemiyle gelebileceği iddia ediliyordu. Bu videoyla birlikte söylentiler doğru çıktı. Ayrıca Japon yayıncılar, konsolun çok sessiz çalıştığını ve hava çıkışlarından çok sıcak hava gelmediğini belirtmişlerdi. PS5 ısınma sorunlarının önüne geçmesi ve sessiz çalışması bakımından oyuncuların yüzünü güldürecek. Ayrıca kolayca sökülebilmesi, yükseltmelerin ve özelleştirmelerin daha kolay yapılabilmesini sağlayacak.

PlayStation 5 ve Xbox Series X/S konsollarının teknik özelliklerine buradan erişebilirsiniz. PS5 ve PS5 Digital Edition ilk olarak 12 Kasım‘da ABD, Japonya, Kanada, Meksika, Avustralya, Yeni Zelanda ve Güney Kore’de satışa sunulacak. Ardından 19 Kasım’da dünyanın diğer bölgelerinde piyasaya sürülecek.

yorum Yap