PS5, Xbox Series X ve Xbox Series S özellik karşılaştırması

Sony ve Microsoft kartlarını açtı ve yeni nesil konsollarının özelliklerini, fiyatlarını ve çıkış tarihlerini açıkladı. Sony, PS5 ve PS5 Digital Edition olmak üzere 2 farklı modelle karşımıza çıkacak. Microsoft cephesinde ise Xbox Series X ve Xbox Series S var. Her cephede de teknik özellikler açısından farklı seçenekler var. Peki PlayStation 5 ve Xbox Series X/S arasında ne fark var? Eğer hangi konsolu tercih edeceğiniz konusunda kararsızsanız, cevabı burada.

PS5 konsolları, donanım açısından Xbox Series X ile rekabet edecek. Xbox Series S daha uygun fiyatlı bir model olarak tanıtıldı ve bazı özelliklerinden kesintiler yapıldı. Yine de fiyatına göre birçok oyuncu için makul bir seçenek olacak. Konsolların teknik özellikleri arasında farklar olsa da hepsi oyunlarda yeni nesil performans vadediyor. Şimdi kısaca konsolların özelliklerine değinelim.

PS5 vs Xbox Series X: Performans

PS5 vs Xbox Series X

Elbette konsolları kullanana kadar gerçek performansını hissedemeyeceğiz. Ancak şimdilik kağıt üzerinde özelliklerini inceleyebiliriz. Her iki konsol da PlayStation 5 ve Xbox Series X, AMD Zen 2 mimarisine dayanan 8 çekirdekli işlemciye sahip. Xbox Series X’in işlemcisi 3.8 GHz hızında çalışırken, PS5’in işlemcisi 3.5 GHz saat hızında çalışıyor.

Grafik tarafında yine her ikisinde de özel RDNA 2 mimarisi üzerine inşa edilen grafik işlem birimi (GPU) var. GPU’ların teknik detaylarını aşağıda paylaşacağımız listede görebilirsiniz. Performans tarafına gelecek olursak, her ikisi de 4K 120 FPS görüntü sunarken, 8K’ya kadar çıkış verebiliyor. 8K için maksimum kare hızı sınırı açıklanmadı. Xbox Series X’in 12 teraflop, PS5’in ise 10.3 teraflop’luk GPU’ya sahip olduğunu belirtelim. İşlem birimi sayısı ve tarafında da Microsoft’un üstünlüğü var. İkisi de ışın izleme özelliğini destekliyor ve üstün performans sunacağı belirtiliyor.

PS5 ve Xbox Series X depolama tarafında adından sıklıkla söz ettiren özel NVMe SSD‘lerle gelecek. Bu güçlü sürücüler ultra hızlı olacak ve yükleme ekranlarını neredeyse tamamen kaldıracak. Depolama alanı olarak sadece 1 TB’a kadar çıkabilseler de, ikisi de genişletme kartı ve SSD alanı ekleyebileceğiniz seçenekler sunuyor. Bellek tarafında ise her ikisi de 16 GB GDDR6 RAM ile geliyor.

Xbox Series S mütavazı özelliklerine rağmen iddialı

Xbox Series S

Microsoft’un geçtiğimiz haftalarda tanıttığı Xbox Series S, en yüksek performansı hedefleyen abileri kadar güçlü değil. En küçük Xbox konsolu olarak tanıtılan alternatif model, Xbox Series X’e göre %60 daha küçük boyutlarda. Yeni nesilde uygun fiyatlı bir alternatif olarak sunulacak ve 4K destekli TV ve monitörü olmayanlar için makul bir seçenek olacak.

Xbox Series S işlemci tarafında PlayStation 5‘e meydan okuyor. 8 çekirdekli Zen 2 CPU, burada 3.5 GHz hızında çalışıyor. Konsolun 4 teraflop grafik GPU’su kağıt üzerinde Xbox One X’ten (6 teraflop) %33 ve Xbox Series X’ten %67 daha zayıf görünüyor. Cihaz, günümüzde çok fazla yaygın olmayan 4K ve 8K gibi çözünürlükler yerine 1440p çıkış sunacak. Microsoft’a göre Series S, yüksek grafik kalitesinin yanı sıra yükleme süreleriyle de tatmin edici bir performans verecek. Ayrıca hızlı SSD sürücüsü ve Xbox Velocity Mimarisi, performansı yeni nesil seviyesine çekecek.

Konsol, Series X’teki 16 GB yerine 10 GB GDDR6 RAM ile gelecek. Bir diğer önemli fark da dahili depolama tarafında. Series S, abisiyle aynı bant genişliğini sunacak olsa da SSD’lerin kapasiteleri arasında yarı yarıya fark olacak. Bu, tamamen dijital olan Series S için önemli bir sorun olabilir. Günümüzde birçok AAA oyun, depolama gereksinimiyle oyuncuları dara sokuyor.

PlayStation 5 vs Xbox Series X vs Xbox Series S özellikleri:

BileşenlerPS5Xbox Series XXbox Series S
İşlemci8 çekirdekli AMD Zen 2 CPU @3.5GHz (Değişken frekans)8 çekirdekli AMD Zen 2 CPU @3.8GHz (SMT ile 3.6GHz)8 çekirdekli AMD Zen 2 CPU @3.6GHz (SMT ile 3.4GHz)
GPU10.28 TFLOP, 36 CU @2.23GHz (Değişken frekans)12 TFLOP, 52 CU @1.825 GHz4 TFLOP, 20 CU @1.565 GHz
GPU MimarisiÖzel RDNA 2Özel RDNA 2Özel RDNA 2
İşlemci Tabanı360.45 mm²
Üretim Süreci7nm Geliştirilmiş7nm Geliştirilmiş
Bellek16GB GDDR6/256-bit16GB GDDR610 GB GDDR6
Bellek Bant Genişliği448GB/s560GB/s’de 10GB, 336GB/s’de 6GB224GB/s’de 8GB, 56GB/s’de 2GB
Dahili Depolama825GB Özel NVMe SSD1TB Özel NVME SSD512GB Özel NVME SSD
G/Ç Hızı5.5GB/s (Raw), 8-9GB/s (Sıkıştırılmış)2.4GB/s (Raw), 4.8GB/s (Sıkıştırılmış)
Genişletilebilir DepolamaNVMe SSD yuvası1TB genişletme kartı1TB genişletme kartı
Harici DepolamaUSB HDD desteğiUSB 3.2 harici HDD desteği
Optik Sürücü4K UHD Blu-ray sürücü (veya sadece dijital)4K UHD Blu-ray sürücüSadece dijital
Boyutlar390mm x 104mm x 260mm301mm x 151mm x 151mm275mm x 151mm x 63.5mm
Ağırlık4,5 kg4,45kg1,9kg
FiyatPS5: 499 dolar
PS5 Digital Edition: 399 dolar
499 dolar299 dolar

PlayStation 5 ve Xbox Series X’in donanım özellikleri birbirine yakın ve üst düzey performans verecek şekilde yapılandırıldı. Xbox Series S ise uygun fiyata kimi oyuncular için kararında bir deneyim sunacak. Diğer yandan PS5, DualSense kontrol cihazı ve Tempest 3D ses teknolojisi ile sürükleyici bir oyun deneyimi hedefliyor. Sony her açıdan farkını öne çıkaran bir nesil inşa etti.

Oyun tarafında PS5 yine daha üstün

PlayStation 5, PS5, oyunlar

Konsollar oyun oynamak içindir ve PlayStation 5 bu açıdan da kullanıcıları tatmin edecek. Sony, hem birinci parti hem de üçüncü parti içeriklerle şimdiden geniş bir oyun kütüphanesi oluşturmaya başladı. Diğer yandan Xbox Game Pass, Microsoft’un en büyük kozu olacak. Ayrıca yeni nesil Xbox konsolları, Xbox One ve Xbox 360 oyunları için geriye dönük uyumluluk sunacak. PS5 ise sadece PlayStation 4 oyunlarını destekleyecek. PS5 için şimdiye kadar duyurulan oyunların listesine buradan erişebilirsiniz.

Sonuç olarak Xbox Series X/S konsolları her ne kadar kullanıcı dostu bir profil çizseler de PS5 performansı, fiyatı ve oyunlarıyla cazip bir seçenek olacak gibi görünüyor. Sony, Xbox Game Pass’in karşısına PlayStation Plus Collection ile çıkmayı düşünüyor. Özellikle 399 dolarlık dijital versiyon, daha uygun fiyata maksimum performans vadediyor. Bütçesi el vermeyenler Xbox Series S’e de yönelebilir.

Xbox Series X/S konsolları 10 Kasım’da piyasaya sürülecek. PS5 ve PS5 Digital Edition ise 12 Kasım’da ilk olarak ABD, Japonya, Kanada, Meksika, Avustralya, Yeni Zelanda ve Güney Kore’de satışa sunulacak. Ardından ertesi hafta 19 Kasım’da dünyanın diğer bölgelerinde oyuncularla buluşacak.