Sony, kupa sistemini eski oyunlara getirmeyi sağlayan bir yöntemi patentledi

Günümüzde kupalar PlayStation oyunlarının önemli bir parçası olsa da özellikle birçok PlayStation 3 oyunu başarım özelliğine sahip değil. Sony, geçen Kasım ayının sonunda kupa sistemine sahip olmayan eski oyunlarda kupa kazanmayı sağlayan bir yöntemi patentledi.

Patent, emülasyon yoluyla gerçekleştirilen işlemin gereksinimler karşılandığında bir istemci cihaz tarafından tetiklenerek kupa veya kupaların kilidini açabileceğini gösteriyor. Yani PlayStation oyuncuları, oyunda kupa sistemi olmasa bile harici bir kupa sistemi ile ödül kazanabilecekler. Patent, yöntemin özellikle eski oyunlara yönelik olduğunu ortaya koyuyor.

Sony, eski PlayStation oyunlarını kupa sistemine dolaylı olarak dahil edebilir

Sony, PlayStation, kupa, patent

Normalde oyun geliştiricileri, kupaları uygulamak için oyunlarını değiştirmek zorunda kalıyor. Yine de eski oyunlara kupa sistemi getirmek için harcanan zaman ve paraya değmiyor. Ancak yeni patent, oyunlarda değişiklik yapma ihtiyacını ortadan kaldırabilir. Yukarıdaki algoritmada görebileceğiniz üzere oyundan bağımsız çalışan bir emülasyon sistemi devreye giriyor ve tanımlanan başarımın gereksinimleri karşılandığında oyunculara kupa veriliyor.

PlayStation kupa sistemini ilk olarak 2008’de tanıttı ve platforma gelen oyunların bir yıl boyunca sisteme dahil olma şartı yoktu. Ancak 1 Ocak 2009 tarihinden itibaren sertifikasyon için gönderilen tüm oyunların kupaları içermesi zorunluluk haline geldi. PlayStation 3’ün ömrünün ilk iki yılında gelen 275 oyunun yanı sıra daha önce piyasaya sürülen birçok klasik kupa sistemine sahip değil. Sony, oyun deneyimini geliştirmek için, kupa özelliği olmayan eski oyunları oynayan kullanıcılara kupa verebilmenin önemli olduğunu düşünüyor.

Kupalar yakın zamanda PlayStation 5 için ilerleme izleme, yeni grafikler, paylaşım seçenekleri ve yeniden hesaplanmış seviye ilerlemesi gibi özelliklerle yenilendi. Eski oyunların sisteme dahil edilmesi, tüm toplulukların rekabetçi özelliğe kavuşmasını sağlayabilir. Ayrıca patent, oyuncuların gereksinimleri karşılamalarına rağmen oyunun kodlamasındaki sorunlar nedeniyle elde edemedikleri kupaları alabilmelerini de sağlayabilir. Böylece birçok oyuncu hakedip de alamadığı kupalara kavuşabilir.

Sony tarafından kaydedilen patentin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. Her ne kadar umut vadedici bir çalışma olsa da, gerçekleşmesinin kesin olmadığını hatırlatalım.

yorum Yap