PlayStation 5, Japonya’da ilk dört günde 118 bin adet sattı

PlayStation 5 geçtiğimiz hafta ABD, Kanada, Japonya, Avustralya, Yeni Zelanda, Güney Kore ve Singapur’da piyasaya sürülmüştü. Yeni nesil konsolun anavatanı Japonya‘daki satış rakamları ortaya çıktı. PS5, ülkede hızlı bir başlangıç yaparak ilk dört günde 118 bin adet sattı ve kısa sürede tükendi.

Famitsu tarafından paylaşılan rapora göre Blu-ray disk sürücüsüne sahip olan standart model, PlayStation 5 satışlarının yüzde 88‘ini oluşturdu. Kalan yüzde 12’lik kısım elbette Digital Edition modelinden geldi. PS5 ile aynı gün piyasaya sürülen Marvel’s Spider-Man: Miles Morales, 18.640 kopya satarak yazılım tarafında en iyi performansı gösterdi. Bluepoint’in aksiyon RPG oyunu Demon’s Souls ise 18.607 kopya ile çarpıcı bir performans gösterdi.

PlayStation 5 anavatanında PS4’ün gerisinde kaldı

PS5 DualSense vs PS4 DualShock 4

PlayStation 4’ün Japonya lansmanından sonraki ilk dört günde 322.000 adet sattığı düşünüldüğünde, PS5 önemli bir düşüşle başladı. Rakamlar arasındaki fark büyük olabilir, ancak stokların sınırlı olması satışları etkiledi. Yine de bölgedeki konsol satışlarının istikrarlı bir şekilde düştüğü bir gerçek. Nintendo, Japonya pazarında genel olarak hakimiyet kuruyor.

Famitsu, Xbox Series X/S konsollarının satış rakamlarını da paylaştı. Microsoft’un yeni nesil konsolları şimdiye kadar toplam 21.000 adet sattı. Modellere göre satış rakamları açıklanmadı. Xbox, bölgede zaten popüler değil ve PlayStation 5 ile aradaki farkın büyük olması şaşırtıcı değil. Microsoft, Xbox Series X/S konsollarının ilk günde dünya çapında 1 milyondan fazla satarak rekor kırdığını açıklamıştı. Sony, PS5’in satış rakamları konusunda sessizliğini koruyor. Şirket, muhtemelen yeni nesil donanımın yeni bölgelere yayılmasını bekliyor.

PlayStation 5 bugün itibarıyla küresel lansmanını yaptı. Sony’nin yeni konsolu Türkiye’ye disk sürücülü modeliyle piyasaya sürüldü ve 8.299 TL‘den satılıyor. Digital Edition modeli daha uygun fiyatlı olacak ve ülkemize 2021’de gelecek. PS5 için gelen tüm haber ve duyuruları buradan takip edebilirsiniz.

yorum Yap