Sony, DualSense’te görülen drift sorunu nedeniyle davalık olabilir

ABD’de bir hukuk firması, PlayStation 5’in DualSense kontrol cihazında drift (sürüklenme) sorunu olduğu gerekçesiyle Sony’ye karşı toplu dava açmaya hazırlanıyor. Drift sorunu, oyuncuların analog çubukları kullanmasa bile oyuna komut gönderilmesine neden oluyor.

CSK&D, DualSense kontrol cihazında sorun yaşayan kullanıcılardan buradaki çevrimiçi formu doldurarak kendileriyle iletişime geçmelerini istedi. Formun bulunduğu sayfada, “CSK&D, PlayStation 5’in DualSense kontrol cihazlarında drift sorunları görülebildiği ve/veya erken arızalanabileceği raporlarına dayanarak, olası bir toplu dava için soruşturma yürütüyor. Özellikle, bazı DualSense kontrol cihazlarının analog çubuğun kontrol edilmediği ve oyuna müdahale edilmediği halde hareketi otomatik olarak yaptığı bildirildi.” ifadeleri yer alıyor.

Son günlerde sosyal medyada DualSense kullanıcıları, drift sorunları bildirmeye başlamıştı. Bazı videolu paylaşımlarda, oyuncular analog kullanmasa bile hedefin kendi kendine kaydığı görülüyor. Sorunun PS5 kullanıcıları arasında ne kadar yaygın olduğu bilinmiyor. CSK&D, herhangi bir resmi yasal işlem başlatmadan önce, web sitesi üzerinden yayınladığı formla sorunun kapsamını tespit etmeye çalışıyor.

DualSense kullanıcıları drift sorununu paylaşıyor

YouTube’da paylaşılan bir video, drift sorununu açıkça ortaya koyuyor. Aşağıdaki videoda bir oyuncu Control oynarken Jesse karakterini hareket ettiriyor ve kısa süre sonra analog çubukları bırakıyor. Ancak karakter durmak yerine hareket etmeye devam ediyor. Eğer bu sorun kullanıcılar arasında yaygın görülüyorsa, Sony’nin başı ciddi şekilde ağrıyabilir.

Chimicles Schwartz Kriner&Donaldson-Smith (CSK&D) daha önce Nintendo Switch konsolunun Joy-Con kontrol cihazlarında da aynı sorunun görülmesi nedeniyle Nintendo’ya toplu dava açmıştı. Konsol devi bunun üzerine kullanıcıların destek sitesi üzerinden form doldurarak cihaz onarımı veya değişim talep edebileceğini açıklamıştı.

Sony cephesinden henüz sorunla ilgili açıklama gelmedi. PlayStation 5 sahibi okuyucularımız, DualSense kontrol cihazlarında benzer bir sorunla karşılaşıyorlarsa yorumlarda bizlerle paylaşabilirler.

Yorumları Göster (1)