DualSense’in dokunsal geri bildirim özelliği videolara ve canlı yayınlara taşınabilir

DualSense, dokunsal geri bildirim ve uyarlanabilir tetik düğmeleri gibi oyunları daha sürükleyici ve gerçekçi hale getiren yeniliklerle geldi. Yeni bir patente göre Sony, PlayStation 5 kontrol cihazının, dokunsal geri bildirim özelliğini canlı yayınlara ve kaydedilmiş videolara taşıyabilir.

Sony’nin 4 Şubat 2021’de yayınlanan patenti, videonun oynatılması sırasında dokunsal etkinlikler için iletilen meta verilerinin işlevini ana hatlarıyla açıklıyor. Yöntem, “işitsel ve görsel verilerin akışın bir parçası olarak kodlanmasını ve ardından talep üzerine izleyiciye iletilmesi” olarak tanımlanıyor. Bu şekilde, DualSense kontrol cihazının dokunsal özellikleri önceden kaydedilmiş video veya canlı yayınlarda deneyimlenebilecek.

Basitçe açıklamak gerekirse, oyuncular kaydettikleri bir oyun klibinde dokunsal geri bildirim verilerini sunabilecek. İzleyiciler de talepleri üzerine videodaki hissiyatı yaşayacak. Örneğin PS5 oyuncuları, Twitch videolarını oyuncuların DualSense hissiyatı ile izleyebilecek. Hatta Sony, özelliği State of Play canlı yayınlarındaki oynanış videolarında bile kullanabilir. Kullanıcılar, oyunların verdiği hissiyatı doğrudan yaşayabilir.

Astro's Playroom, Dualsense

DualSense veya PSVR, koku ve tat hissiyatları için uyarlanabilir

Patentin amacı sadece bu kadarla sınırlı değil. Geliştirilen metot, dokunmanın ötesinde kokular ve tatlar için tasarlanmış verileri ileterek hissiyatı daha da zenginleştirebilir. Gelecekte oyunlarda ve özellikle de VR cihazları, bir ağızlık aracılığıyla tatlı, tuzlu veya ekşi tatları verebilir veya koku eklentisi kullanabilir. Patentin sadece teoride kalabileceğini ve kesin olarak gerçekleşmeyeceğini hatırlatalım. Yine de Sony’nin teknoloji üzerinde çalıştığına veya böyle bir yenilik düşündüğüne işaret ediyor.

DualSense kontrol cihazının dokunsal geri bildirim özelliği video ve canlı yayın gibi daha fazla alana uygulanabilir. Ancak DualSense veya PSVR‘ın koku ve tat hislerini verebilmesi şimdilik uzak bir ihtimal gibi görünüyor. Peki siz ne düşünüyorsunuz? Sony, patenti cihazlarına taşıyabilir mi? Yorumlarda fikirlerinizi belirtebilirsiniz.

yorum Yap