PS5’in sesli sohbet kaydı ve raporlama özellikleri açıklandı

PlayStation 4 sistem yazılımı güncellemesi 8.00 geçtiğimiz günlerde yayınlandı ve önemli bir açıklamayı beraberinde getirdi. PlayStation 5, kullanıcıların sesli sohbetleri kaydedebilmesini ve raporlama için Sony’ye gönderilebilmesini sağlıyor. Sony bu özelliğin PS5 grup sohbetinin de bir parçası olduğunu ve platformlar arası sohbet desteği nedeniyle PS4 kullanıcılarını da kapsayacağını belirtti.

PlayStation’ın Küresel Tüketici Deneyimi başkanı Catherine Jensen’e göre bu özelliğin öncelikli hedefi, “oyuncuların arkadaşları ve diğer oyuncularla çevrimiçi oynarken eğlenceli ve olumlu bir deneyim yaşamalarına yardımcı olmak. PS5’in yeni sesli sohbet raporlama özelliği, Tüketici Deneyimi Ekibine yardımcı olmak için oyuncuların kaydedilmiş bir ses klibi eklemelerine olanak tanıyor.

PS5 oyuncuları, 40 saniyelik sesli sohbet kaydı alabilecek

PS5, oyuncuların 40 saniyeye kadar ses kaydı alabilmelerine izin verecek. Rapora eklenen sesli sohbet kaydı, sorun yaşanan diğer oyuncuyla yapılan konuşmanın 20 saniyelik ana kısmını ve bu kısmın başından ve sonundan 10 saniyelik kısımları içerecek. Sony, tartışmanın gelişimini ve ulaştığı noktayı tespit etmeyi amaçlıyor gibi görünüyor.

Raporlama özelliği, paylaşım özelliğinin video kaydetmek için son 15 dakikalık oynanış görüntülerini önbelleğe almasına benzer şekilde, grup sohbetinin son beş dakikalık kısmını yerel olarak önbelleğe alacak. Bu ses kaydı, bir raporun parçası olarak gönderilmedikçe Sony tarafından kullanılmayacak. Oyuncular bu özelliği devre dışı bırakamayacak. PS4 veya PS5’te Grup Sohbetini kullanarak, sesin partinin diğer üyeleri tarafından kaydedilebileceğini ve Sony’ye gönderilebileceğini kabul etmiş olacaksınız. Sony’nin amacı oyunculara güvenli bir çevrimiçi ortam sağlamak ve Sesli Sohbet kayıt işlevini devre dışı bırakma seçeneği olmayacak.

Sony, yeni özelliği daha önce paylaşmadıkları için özür diledi. PS4 konsolundaki yeni sistem yazılımı güncellemesi, özelliğin Sony’nin PS5 sesli sohbet raporlamasını açıklama fırsatı bulamadan oyunculara ulaşmasına neden oldu. Konsol devi, ses kaydı konusundaki endişeleri ortadan kaldırmak için; kaydın yalnızca raporlama sistemi aracılığıyla sözlü taciz ve istismarı engellemek için kullanılacağını vurguladı. Sony, parti sohbetlerini asla aktif olarak izlemeyecek veya dinlemeyecek. Detaylara PlayStation Blog üzerinden ulaşabilirsiniz.

Özellikle çevrimiçi oyun ortamlarında kötü davranışlar ve toksisite sıklıkla görülebiliyor. Ses kaydı, oyuncuların kendilerini güvende ve rahat hissetmelerini sağlamak atılan bir adım olarak tanımlanıyor. Pek çok oyuncu oyun sohbeti yerine sesli sohbetleri için grupları kullanıyor. Sony, grupları daha çok topluluk odaları haline getirerek büyük bir değişim yapıyor.

yorum Yap