PlayStation 4 sistem yazılımı güncellemesi 8.00 yayınlandı

PlayStation 4 sistem yazılımı güncellemesi 8.00 bugün tüm dünyada yayınlandı. PS4 sistem yazılımının yeni sürümü bu kez bazı yenilikleri ve değişiklikleri beraberinde getirdi. Üstelik güncellemeyle uygulanan yeniliklerden birkaçı PlayStation 5 kullanıcılarını da etkileyecek.

PlayStation 4 sistem yazılımı güncellemesi 8.00; yeni avatarları, Grup ve Mesajlarda yapılan değişiklikleri ve 2 adımda doğrulama yeniliklerini ve daha fazlasını içeriyor. Ayrıca hızlı menüde mikrofonları sessize almayı sağlayan bir özellik ve Remote Play uygulamalarına güncelleme de geldi. Güncelleme ile yapılan değişikliklere yakından bakalım.

PS4 sistem güncellemesi 4.74

PlayStation 4 sistem yazılımı 8.00 ile gelen yenilikler:

Grup ve Mesajlar üzerinde yapılan değişiklikler

PS4 sistem yazılımı güncellemesi 8.00 ile birlikte Grup ve Mesajlar birbiriyle bağlantılı oldu ve kullanıcı arayüzünde değişiklikler yapıldı. Artık her iki uygulama üzerinde farklı gruplara sahip olmak yerine, Grup sesli sohbetleri ve mesaj gönderimleri için aynı oyuncu gruplarını kullanabileceksiniz. Böylece artık bir Grup sohbeti başlatabilecek veya daha önce PS4’te ve ayrıca PS5‘te sohbet ettiğiniz gruba mesaj gönderebileceksiniz.

Ebeveyn Kontrolleri artık daha basit ve esnek

[Diğer Oyuncularla İletişim] ve [Diğer Oyuncuların Oluşturduğu İçerikleri Görüntüleme] seçenekleri birleştirilip artık [İletişim ve Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçerikler] oldu. Bu ayarlardan biri için [İzin Verilmedi] seçeneğini belirlediyseniz, güncellemeden sonra aynı ayar aktarılacak.

[İletişim ve Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçerikler] seçeneği [İzin Verilmedi] olarak ayarlanmış olsa da, artık oyun içi iletişim özelliği yalnızca aile yöneticisinin veya ebeveyn/vasinin izin verdiği belirli oyunlar için kullanılabilecek. Bir çocuk oyun sırasında bir talep gönderirse, aile yöneticisi veya ebeveyn/vasi bir e-posta alır. Oyun içi iletişim özelliklerinin kullanılmasına izin vermek veya buna kısıtlama getirmek için e-postadaki talimatları izleyebilirsiniz.

Gelişmiş 2 Adımda Doğrulama

Artık kimlik doğrulayıcı uygulamaları kullanarak 2 adımda doğrulama yapabileceksiniz. PS4 sisteminize giriş kimliğinizi ve şifrenizi girdikten sonra uygulama erişimine izin vererek giriş işlemini tamamlayabilirsiniz.
Kimlik doğrulayıcı uygulamalarını App Store veya Google Play’den indirebilirsiniz. Ancak tüm kimlik doğrulayıcı uygulamalarının çalışacağı garanti edilmiyor.

Etkinlik ve Özel Topluluk oluşturma kaldırıldı

PlayStation 4 sistem yazılımı güncellemesi 8.00’den itibaren artık Etkinlik oluşturamayacak veya diğer kullanıcılar tarafından oluşturulan mevcut Etkinliklere erişemeyeceksiniz. PS4’teki Topluluk uygulaması altında özel Topluluklar oluşturma özelliği de kaldırıldı. Ancak halihazırda özel Topluluklarınız varsa bunlara erişmeye devam edebileceksiniz.

Tüm mikrofonları hızlı menüden susturma

[Ses/Cihazlar] bölümündeki hızlı menüye [Tüm Mikrofonları Sessize Al] seçeneği eklendi. Bu ayar, PS4 sisteminize bağlı tüm mikrofonları sessize almanızı sağlayacak.

Sevilen PlayStation 4 oyunlarından yeni avatarlar

Oyuncuların profillerinde sergilemeleri için düzenlenmiş avatar koleksiyonu genişletildi. Bloodborne, Journey, Ghost of Tsushima, God of War, The Last of Us Part II, The Last of Us Remastered, Uncharted 4: A Thief’s End ve çok daha fazlası dahil olmak üzere en sevdiğiniz oyunlardan yeni avatarlar geldi.

Uzaktan Oynatma mobil ve PC uygulaması için güncellemeler

Artık Uzaktan Oynatma (Remote Play) özelliğini kullandığınızda, PlayStation 4 sisteminizde kontrol cihazınız için ayarladığınız düğme atamaları yansıtılıyor. Ayrıca ekran tasarımı yenilendi. Android 5 ve 6’nın yanı sıra Windows 8.1 desteği artık kullanılmıyor.

PlayStation 4 sistem yazılımı güncellemesi 8.00 ile aynı zamanda, mobil (iOS/Android), Windows PC ve Mac’te PS4 Remote Play uygulaması adı PS Remote Play olarak değişecek. Uygulamaya PlayStation 5’e bağlanma seçeneği eklenecek. Özelliğe erişebilmek için PS5 üzerinden PSN’de oturum açmanız gerekecek.

PlayStation 4 sistem yazılımı 8.00 ile gelen tüm yeniliklere buradan göz atabilirsiniz. Ayrıca PlayStation’ın kupa seviyelendirme sisteminde de önemli değişiklikler yapıldı. PS4 sistem yazılımınızı güncellediğinizde, o güne kadar kazandığınız kupalara göre hesaplanan yeni kupa düzeyinizi göreceksiniz. Detalara buradan ulaşabilirsiniz.

yorum Yap