PS5 reklamlarının maliyeti Xbox Series X/S'i üçe katladı

PS5 reklamlarının maliyeti Xbox Series X/S'i üçe katladı
Yeni nesil konsollar lansman döneminde ilgi çekici reklamlarla karşımıza çıktı. Sony ve Microsoft, PlayStation 5 ve Xbox Series X/S'in tanıtımları için milyon dolarlar harcadı. Yayınlanan bir rapor; Sony'nin PS5 tanıtımları...

Yeni nesil konsollar lansman döneminde ilgi çekici reklamlarla karşımıza çıktı. Sony ve Microsoft, PlayStation 5 ve Xbox Series X/S'in tanıtımları için milyon dolarlar harcadı. Yayınlanan bir rapor; Sony'nin PS5 tanıtımları için lansman reklamlarına Microsoft'tan üç kat daha fazla harcama yaptığını ortaya koydu.

Microsoft, yeni nesil Xbox konsollarının reklamlarına lansmandan önceki 1 aylık süreçte ve sonrasında yaklaşık 5 milyon dolar harcadı. Diğer yandan Sony aynı dönemde PS5 reklamlarına 15 milyon dolar harcadı. MediaRadar, Sony'nin lansman gününe kadar 15 milyon doların yaklaşık 7.3 milyon dolarını harcadığını bildirdi. Microsoft ise Xbox Series X/S lansmanına kadarki süreçte 5 milyon doların yaklaşık 3 milyon dolarlık kısmını harcadı.

Nintendo, PS5 ve Xbox Series X/S reklamlarına seyirci kalmadı

PS5 vs Xbox Series X vs Xbox Series S

Nintendo, yeni nesil konsol savaşlarına dahil olmasa da, 2 Kasım ile 15 Kasım arasındaki reklam harcamasını önceki iki haftaya göre yüzde 138 oranında artırdı. Oyun endüstrisi genel olarak 2020'nin bu döneminde en aktif noktadaydı ve reklamlara 45 milyon dolardan fazla para harcandı. Bu rakam yıllık bazda yüzde 80 artış demek.

AdAge'in raporuna göre bundan önceki en aktif pazarlama ve reklam dönemi, salgın nedeniyle dünya çapında karantina sürecinin başladığı Nisan ayıydı. Oyun endüstrisi 2020'nin en büyük kazananlarından biri oldu ve insanlar salgında oyun oynamak için daha fazla para harcadı. Oyun şirketleri, Nisan ayında reklamlara yaklaşık 46,2 milyon dolar harcadı. Ocak ayında bu rakam 21.4 milyon dolardı.

İlginç bir şekilde, bu yıl mobil uygulamalara ve oyunlara yapılan reklam harcamalarında genel bir düşüş oldu. PS5 ve Xbox Series X/S yıl boyunca gündemdeydi ve lansmanları sonrasında yeni nesil konsollara talep çok yüksek oldu.