PS5 kontrol cihazı DualSense, PS3 ve Nintendo Switch’te çalışıyor

PlayStation 5 ve DualSense kontrol cihazından incelemeler gelmeye devam ediyor. DualSense PS4, cep telefonları ve PC’lerin ötesinde birçok farklı cihazda test ediyor. PS5 kontrol cihazı PS4’te çalışmadığı halde, uzaktan oynatma yoluyla çalıştığını biliyoruz. Şimdi de DualSense’in hem PlayStation 3 ve Nintendo Switch ile eşleştiği ortaya çıktı.

YouTuber Mystic, DualSense’in tak ve çalıştır uyumluluğunu gösterdiği bir videoda cihazı PS3 üzerinde test etti. Kontrol cihazı herhangi bir ayarlamaya gerek kalmadan çalıştırılabildi. Mystic PS5 kontrol cihazını PS3’e bağlayarak arayüzünde sorunsuz bir şekilde gezindi ve hatta Motorstorm oynadı.

DualSense, PS3 ve Nintendo Switch ile eşleştirildi

DualSense’in dokunsal geri bildirim ve uyarlanabilir tetikler gibi yeni nesil özellikleri PS5 dışındaki cihazlarda çalışmıyor. Yine de PS3’ün modern teknolojiyle eşleşebildiğini görmek harika. DualSense oyun kolunun PS3 ile eşleştiği görüntüleri aşağıdan (9. dakikadan itibaren) izleyebilirsiniz.

PS5 kontrol cihazının eşleşebildiği olasılıklar bu kadarla sınırlı değil. Twitter kullanıcısı BrokenGamezHDR, DualSense ile Nintendo Switch’te kullandı. İki cihazı eşleştirmek için gerekli olan tek şey bir 8bitdo adaptörüydü. İşte Dualsense’in Nintendo Switch konsolunda çalıştırıldığı anlar:

YouTuber Austin Evans, geçtiğimiz hafta paylaştığı bir videoda Dualsense’in xCloud‘un yanı sıra bazı Android cihazlarda çalıştığını göstermişti. Ancak PS4, yeni nesil oyun kolunun sadece mikrofonunu tanımlayabildi. Xbox Series X ise cihazı şarj edebilse bile daha öteye gidemedi. Kaçıranlar o videoyu buradan izleyebilirler.

PS5 ilk olarak 12 Kasım’da ABD, Japonya, Avustralya, Kanada, Meksika, Yeni Zelanda ve Güney Kore’de piyasaya sürülecek. Ardından 19 Kasım‘da Türkiye de dahil olmak üzere diğer bölgelerde satışa sunulacak. Yeni nesil konsol hakkındaki tüm haber ve duyuruları buradan takip edebilirsiniz.