PS5 için SSD depolama genişletme desteği bu yaz gelecek

PS5 için SSD depolama genişletme desteği bu yaz gelecek
PlayStation 5 için gün geçtikçe daha fazla oyun piyasaya sürülüyor ve oyuncuların en büyük endişesi, sınırlı SSD depolama alanının yetersiz kalması. Bloomberg'in yeni raporuna göre PS5 konsolunun SSD depolama genişletme seçeneği...

PlayStation 5 için gün geçtikçe daha fazla oyun piyasaya sürülüyor ve oyuncuların en büyük endişesi, sınırlı SSD depolama alanının yetersiz kalması. Bloomberg'in yeni raporuna göre PS5 konsolunun SSD depolama genişletme seçeneği bu yaza kadar etkinleştirilmeyecek. Ayrıca konsolun aşırı ısınmasını önlemek için fan hızını artıran bir güncellemenin yolda olduğu belirtiliyor.

SSD depolama, PS5 oyuncuları için en önemli özelliklerden biri. Ancak konsolun dahili SSD'si sadece 667 GB kullanılabilir depolama alanı sunuyor. Örneğin Call of Duty: Black Ops Cold War ve Warzone'un SSD sürücüsünde toplam 300 GB'tan fazla yer kaplıyor ve oyunu indirmek için 107 GB daha boş alan gerekiyor. Buna güncellemeler de eklendiğinde diğer oyunlara çok fazla yer kalmıyor. Günümüzde popüler PS5 oyunlarının 30 GB'tan 100 GB'a kadar alan gerektirdiği düşünüldüğünde, piyasaya sürülen her yeni oyun, kullanıcıları alan boşaltmak için seçim yapmak zorunda bırakıyor.

PS5 konsolunun benzersiz mimarisi, sıradan bir SSD'den daha fazlasını gerektiriyor. Konsolun USB bağlantısı, yeni nesil oyunların gerektirdiği performansı kaldıracak kadar hızlı değil. Oyuncular, PS4 oyunlarını geriye dönük uyumluluk yoluyla oynamak için harici USB depolama birimi kullanabilse de, bazıları PS5'e harici depolama bağlandığında çökme sorunlarının olabildiğini bildiriyor.

PS5 konsollarının SSD depolama genişletmesi için tarih verilmedi

playstation 5, ps5

Sony daha önce PS5'in SSD genişletme yuvasının gelecekte yazılım güncellemesiyle etkinleştirileceğini doğruladı. Ancak konsol devi bu konuda herhangi bir ayrıntı veya tarih vermedi. Bloomberg'in raporu, Sony'nin SSD genişletme planı hakkında bilgilendirilmiş kaynaklara dayanıyor. Şirket ayrıca daha önce soğutma fanının performansının yazılım güncellemeleriyle optimize edileceğini açıklamıştı.

PS5 için SSD depolama genişletme yuvası, aygıt yazılımı güncellemesi ile etkinleştirilse bile, oyuncuların ek depolama alanını kullanmak için pahalı M.2 NVMe sürücüleri satın almaları gerekecek. Şimdilik Sony'nin önerdiği herhangi bir marka veya model yok. Ancak özellikle ülkemizdeki oyuncuların depolama kapasitesini artırmak için önemli bir bütçe ayırmaları gerekeceği kesin.

Bir Sony temsilcisi, Bloomberg'e yaptığı açıklamada, "Daha önce duyurulduğu gibi, PlayStation 5 için M.2 SSD depolama genişletmesini etkinleştirmek için çalışıyoruz. Tarih henüz açıklanmadı ve ayrıntılar daha sonra paylaşılacak." şeklinde konuştu. Raporda da kesin bir tarih verilmese de yaz aylarında özelliğin etkinleştirileceği öne sürülüyor.