PS5 DualSense kontrol cihazı çıkarılabilir ön panele sahip

PlayStation 5’in çıkarılabilir panellerle özelleştirilebilir olacağını biliyoruz. Görünüşe göre PS5 kontrol cihaz DualSense de aynı şekilde çıkarılabilir ön panelle gelecek. YouTuber John Glasscock, oyun kolunun ön panelini çıkardığı bir video paylaştı. Görüntüler cihazın ön yüzünün özelleştirilebileceğine işaret ediyor.

John Glasscock’un aşağıdaki videosunda görebileceğiniz üzere DualSense kontrol cihazının analog çubuklarını örten siyah kaplama çıkarılıp geri takılabiliyor. Panel önceden gevşetilmiş gibi görünüyor ve YouTuber kenarlarından tutup biraz güç uygulayarak çıkarıyor. Siyah paneli çıkarmanın cihazı garanti kapsamı dışına çıkarıp çıkarmayacağı bilinmiyor. Bu nedenle ilk etapta denemenizi tavsiye etmiyoruz.

DualSense kontrol cihazının ön panelinin çıkarıldığı video:

Ön panelin çıkarılabilir olması DualSense kontrol cihazının birinci veya üçüncü parti ürünlerle özelleştirebileceğimizi gösteriyor. Bununla birlikte üçüncü parti ürünlerin satışı konusunda belirsizlikler sürüyor. Bu hafta PS5 konsolu için özel paneller üreten Customize My Plates adlı bir şirket, Sony’den gelen baskılar nedeniyle özür dileyerek tüm siparişleri iptal etmek zorunda kaldı.

Daha önce DualSense üzerinde yapılan deneyler, kontrol cihazının PS4’te çalışmamasına rağmen PS3 ve Nintendo Switch üzerinde sorunsuz çalıştığını gösteriyor. Yine de PS5’e özel dokunsal geri bildirim ve uyarlanabilir tetikler gibi işlevler diğer cihazlarda kullanılamıyor. Yeni nesil kontrol cihazının PS3’te ve Switch’te çalıştığı görüntüleri buradan izleyebilirsiniz.

Son olarak DualSense’in Türkiye’de ön siparişe açıldığını belirtelim. PS5 kontrol cihazı şu anda 1.099 TL‘den satılıyor. Ayrıca oyun koluna ek olarak HD kamera ve Medya Kumandası da satışa sunuldu. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz. Sony’nin yeni nesil konsolu 19 Kasım’da 8.299 TL‘den piyasaya sürülecek.