Bir ankete göre PS5, ABD’de Xbox Series X/S’ten daha fazla ön sipariş verildi

Oyuncuların heyecanla beklediği PlayStation 5 ve Xbox Series X/S konsolları önümüzdeki ay piyasaya sürülecek. Her iki konsol da şu anda ön siparişte ve büyük ilgi görüyor. Pazar araştırma şirketi VGM’nin Amerika Birleşik Devletleri’nde yaptığı bir ankete göre PS5 ön siparişlerde önde görünüyor.

ABD’de 23-25 Eylül tarihleri arasında 500’den fazla tüketiciyle yapılan ankette, müşterilerin çoğunun disk sürücülü PlayStation 5 modelini ön sipariş verdiği ortaya çıktı. Katılımcıların yalnızca %15’i konsol ön siparişi vermeyi başardı. Ön sipariş verenlerin yüzde 72’si tercihini disk sürücülü PS5‘ten yana kullandı. Yüzde 30’u Xbox Series X, yüzde 10’u PS5’in dijital sürümünü seçti. Yalnızca yüzde 8’lik bir kesim Xbox Series S’yi tercih etti.

Katılımcıların önemli bir kısmı PS5 ve Xbox Series X/S siparişi veremedi

PS5 vs Xbox Series X

Ankete katılanların yüzde 29‘u, yeni nesil konsollardan hiçbirini ön sipariş veremedi. Bu gruptaki katılımcıların yüzde 58’i disk sürücülü PlayStation 5 satın almak istediklerini, yüzde 40’ı Xbox Series X’i, yüzde 21’i PS5’in dijital versiyonunu ve yalnızca yüzde 11’i Xbox Series S satın almak istediklerini belirtti.

PlayStation 5 isteyenlerin yüzde 52’si kendilerini teşvik eden oyunun Spider-Man: Miles Morales olduğunu söyledi. Yüzde 42’si ise God of War: Ragnarok’a olan ilgisini dile getirdi ve yüzde 32’si Final Fantasy XVI’yı dört gözle bekliyor. Diğer yandan yeni nesil bir Xbox konsolu satın almak isteyenlerin yüzde 45’i, satın alma kararlarında Halo Infinite‘in önemli rol oynadığını söyledi. Yüzde 26’sı Fable’a, yüzde 24’ü Forza Motorsport 8’e ilgi duyduğunu ifade etti.

Yeni nesil konsol ön siparişi vermeyi başaranların yüzde 45’i, satın alma kararlarında Call of Duty: Black Ops Cold War‘un etkili olduğunu söyledi. Ön sipariş kararlarının yüzde 31’i Assassin’s Creed Valhalla tarafından yönlendirildi. PS5’i ön sipariş verenler konsolu birinci parti oyunlar için satın aldıklarını, Xbox Series X/S ön sipariş verenler ise abonelik hizmetleriyle ilgilendiklerini belirtti. Son olarak, yanıt verenlerin yüzde 63’ü Microsoft’un ZeniMax’ı satın aldığından habersizdi.

PlayStation 5 ve PlayStation 5 Digital Edition ilk olarak 12 Kasım’da ABD, Japonya, Kanada, Meksika, Avustralya, Yeni Zelanda ve Güney Kore’de satışa sunulacak. Ardından 19 Kasım’da dünyanın diğer bölgelerinde piyasaya sürülecek. Xbox Series X/S konsolları ise 10 Kasım’da oyuncularla buluşacak. Yeni nesil konsolların özelliklerine buradan göz atabilirsiniz.

yorum Yap