PS4 sistem yazılımı güncellemesi 7.00 yayınlandı

PlayStation 4 Sistem Yazılımı Güncellemesi 7.00 platformda yayınlandı. Konsolun yeni büyük güncellemesi 448 MB boyutunda ve birkaç yeni özellikle geldi. Yeni sistem yazılımında Grup Sohbeti’ndeki değişiklikler ve PS4’ün Uzaktan Oynatma özelliğinin Android’e gelmesi göze çarpıyor.

Grup’ta sesli sohbet için 8 kişi sınırı vardı. Ancak 7.00 güncellemesiyle bu sayı 16’ya çıktı. Ayrıca yeni güncelleme oyuncuların sesli sohbeti metne dönüştürmek için PS4 İkinci Ekranı kullanmalarına izin veriyor.

Uzaktan Oynatma (Remote Play) de değişiklikler de sınırları esnetti ve artık Android 5.0+ sürümündeki cihazlar Uzaktan Oynatma özelliğini destekliyor. Daha önce yalnızca PC, PS Vita, PlayStation TV, Apple cihazları ve Sony Xperia telefonlar PS4’ün Uzaktan Oynatma özelliğini destekliyordu.

İşte PS4 sistem yazılımı güncellemesi 7.00 ile gelen yenilikler:

Grup için aşağıdaki değişiklikler yapıldı.

 • Bir gruba katılabilecek maksimum kişi sayısı 8’den 16’ya yükseltildi.
 • Sohbetin yazıya dönüştürülmesi eklendi ve erişilebilirlik iyileştirildi. Gruptayken grubun sesli sohbetini metne dönüştürmek veya metnin diğer grup üyelerine sesli okunması amacıyla metin girmek için akıllı telefonunuzda veya diğer mobil cihazınızda  öğesini (PS4 Second Screen) kullanın.
 • Bu özellik yalnızca İngilizce olarak çalışır ve yalnızca belirli bölgelerde satılan PS4 sistemlerinde kullanılabilir.
 • Ağ bağlantısı iyileştirildi.
 • Sesli sohbetin ses kalitesi iyileştirildi.

Uzaktan Oynatma artık daha fazla cihazda kullanılabilir.

 • Xperia cihazlarının yanı sıra, Uzaktan Oynatma özelliği artık Android 5.0 veya daha yeni sürümlerle çalışan diğer akıllı telefonlarda ve tabletlerde kullanılabilir. Bu özelliği kullanmak için Google Play’den PS4 Sistemini Uzaktan Oynatma’yı indirin.
 • Ayrıca Android 10 çalıştıran mobil cihazlarda artık DUALSHOCK 4 kablosuz kontrol cihazını Uzaktan Oynatma için Bluetooth üzerinden bağlayabilirsiniz.

PS4 Uzaktan Oynatma (Remote Play) uygulamasını Google Play‘den cihazlarınıza indirebilirsiniz.

Güncellenen diğer özellikler

 • Uzaktan Oynatma özelliğini iPhone veya iPad’de kullanırken artık aşağıdakileri yapabilirsiniz. Bu ayarlara geçmek için Uzaktan Oynatma ekranında [Ayarlar] öğesini seçin.

  iPhone veya iPad: Kontrol cihazı artık her zaman görüntülenebilir. iPhone: Artık ekran yönünü kilitleyebilirsiniz.
 • Artık DUALSHOCK 4 kablosuz kontrol cihazını iPhone, iPad veya Mac’te Uzaktan Oynatma için Bluetooth üzerinden kullanabilirsiniz.

  Bu özelliği kullanmak için aşağıdaki işletim sistemine güncelleyin.
  iOS 13
  iPadOS 13
  macOS Catalina

Sony bugün yaptığı duyuruyla PlayStation 5’in çıkış tarihini açıkladı ve kontrol cihazına gelen yeni özelliklerden bahsetti. Yeni nesil konsolların gelişiyle PS4’e gelecek güncellemelerin ne kadar yenilikçi olacağı merak konusu.

yorum Yap