PlayStation 5 resmi olarak duyuruldu! İşte çıkış tarihi açıklaması

Sony yeni nesil konsolunu ilk olarak Nisan ayında tanıttı ve topluluk o zamandan beri heyecanla yeni bilgiler bekliyordu. Bugün yeni nesil konsolun adının PlayStation 5 olarak adlandırılacağı resmi olarak paylaşıldı. Ayrıca yeni nesil konsolun 2020 Tatil Sezonu’nda (2020 sonu) çıkacağı da belirtildi.

SIE Avrupa başkanı Jim Ryan, PlayStation Blog‘da şirketin PlayStation 5 kontrol cihazında yapacağı bazı değişiklikleri de duyurdu. Bunların başında Sony’nin kullandığı yeni dokunsal geri bildirim teknolojisi var ve ilk PlayStation’dan bu yana kullandığı titreşimli geri bildirime göre daha geniş bir geri bildirim sunacak. Yeni teknolojiyle bir yarış otomobilinde duvara çarpmak, futbol sahasında mücadele etmekten çok farklı hissettirecek. Hatta çimlerden veya çamur birikintilerinden geçerken çeşitli çeşitli hissiyatlar verecek.

Sony’nin bahsettiği diğer büyük değişiklik de PlayStation 5’in kontrol cihazındaki R2/L2 tetiklerinde yer alacak “uyarlanabilir tetikleyiciler” olarak adlandırılan bir teknoloji. Geliştiriciler tetikleyicilerin direncini programlayabilecek ve böylece okun yayda gerilişini hissedebilecek veya bir arazi aracını kayalık arazide kullanırken farkı hissedeceksiniz. Yeni tetikler dokunsal geri bildirimle birlikte çeşitli eylemleri daha iyi simüle eden güçlü bir deneyim üretebilirler. Oyun geliştiricileri yeni kontrol cihazının ilk sürümlerini almaya başladılar ve üzerinde hayal güçlerini yansıtabilecekler.

Wired dergisi henüz DualShock 5 olup olmadığını onaylamamasına rağmen “PS4’ün DualShock 4’ü gibi çok kötü” göründüğü belirten bir prototip PlayStation 5 kontrol cihazıyla önizleme elde etti. Wired, PS5’in kontrol cihazının sonunda USB-C’nin yanı sıra daha büyük bir batarya ve geliştirilmiş hoparlörler gibi gelişmiş özellikler sunacağını doğruladı.

Yine Wired ile yapılan röportajda, Sony Interactive Entertainment CEO’su Jim Ryan ve PlayStation 5 sistem mimarı Mark Cerny yeni donanım hakkında bazı ek bilgiler verdi. Cerny: “GPU donanımında ışın izleme hızlandırması var” dedi. Ayrıca şirketin daha önce ışın izleme desteği açıkladığını ve Sony’nin yazılım hilelerine başvurabileceğine dair endişeleri ortadan kaldırdığını söyledi. Tüm bunların yanı sıra PS5’in standart 100 GB Blu-ray diskleri kullanacağı da doğrulandı. Sony daha önce konsolun disk sürücüsüyle geleceğini ve tüm oyunların dahili SSD’ye kurulması gerektiğini açıklamıştı.

Süper hızlı SSD’ler hala Sony’nin PlayStation 5 için öne sürdüğü en büyük güncelleme ve şirket kurulum şartının optik sürücü ile SSD arasındaki hız farkından kaynaklandığını söylüyor. SSD’lerin veri okuma konusundaki iyileştirmeleri oyunların daha az yer kaplayabileceği ve zorunlu kurulum için gereksinimlerin yumuşatılmasına yardımcı olacağı anlamına geliyor. Sony ayrıca geliştiricilerin PlayStation 5’e yalnızca çok oyunculu bileşenleri veya tek oyuncu hikayeyi yükleyerek oyunlarının kurulumunu bölmelerine izin verecek.

Sony’nin bu yılın başlarında verdiği diğer bilgilere göre; PlayStation 5 AMD’nin 3. nesil Ryzen serisinden güç alan 8 çekirdekli işlemci ve yine AMD’nin Radeon Navi donanımına dayanan özel GPU, 3D ses, 8K çözünürlük desteği (ve 120Hz’de 4K görüntü), daha düşük güç tüketimi seçeneği, PS4 ile geriye dönük uyumluluk ve ultra hızlı SSD içerecek.

PlayStation 5 (PS5) için gelecek tüm haber ve duyurulara buradan erişebilirisiniz.