PS4 oyunlarının elde ettiği gelirler: God of War, Horizon Zero Dawn ve daha fazlası

Sony, PS4 neslinde birbirinden iddialı oyunlar piyasaya sürdü. Konsol devi rakamları açıklama konusunda çekingen davransa da, şirket çalışanlarının LinkedIn profilleri birinci parti oyunların gelirlerini ve elde ettiği başarıları ortaya koydu. Sony’nin God of War, Horizon Zero Dawn ve Uncharted 4 gibi oyunlardan kazandığı para ortaya çıktı.

PlayStation’ın eski Grup Pazarlama Müdürü TJ Consunji, God of War‘un 500 milyon dolar gelir elde ettiğini açıkladı. Horizon Zero Dawn ise şimdiye kadar 400 milyon dolar kazandırdı. Consunji daha sonra profilini değiştirerek gelir rakamlarını kaldırdı. Geçtiğimiz yıla kadar Sony bünyesinde kritik bir rolü olan olan Consunji, God of War’un marka stratejisini denetliyordu.

God of War ve Horizon Zero Dawn rekor kıran başarılar gösterdi

Horizon Zero Dawn, satış rakamları

God of War, 500 milyon dolarlık geliriyle Sony’nin hedeflerini önemli ölçüde aştı. PS4’e özel olarak piyasaya sürülen aksiyon macera oyunu, ilk yılında yüzde 40’ı dijital satışlar olmak üzere toplamda 10 milyonun üzerinde sattı. Ayrıca hem dijital satışlarda hem de bir oyunun piyasaya sürüldüğü ilk yıl boyunca ulaştığı en yüksek satış rakamı açısından rekor kırdı.

God of War PlayStation tarihinin en başarılı birinci parti oyunu olmayı başardı. Kratos’un destansı macerası, ilk üç günde 3.1 milyon kopya sattı ve dijital satışlardan elde edilen gelir ilk ayda 131 milyon dolara ulaştı. Serinin tüm oyunlarının satışları toplamda 51 milyonu aştı. Artık oyuncular serinin Ragnarok temalı bir sonraki oyununu bekliyor. Sony, PlayStation 5 Showcase canlı yayınında paylaştığı kısa teaser videosu dışında oyun hakkında açıklama yapmadı.

Consunji, Horizon Zero Dawn’ın piyasaya sürüldüğü dönemde de önemli rol oynadı. PlayStation’dan 2019’da ayrıldığında, Guerrilla Games’in sevilen oyunu 8 milyondan fazla kopya satarak 400 milyon dolarlık gelir elde etmişti. Bunların yüzde 35’lik dilimini dijital satışlar oluşturuyordu. Aloy’un nefes kesen hikayesi, İngiltere’de yeni bir PlayStation 4 markası için en büyük lansmanı yaptı. Piyasaya sürüldükten sonra ilk iki ayda 3.4 milyon kopya sattığı bildirildi. Oyunun ikinci yıl dönümünde, satışlar 10 milyonu geçmişti.

Killzone 3, PS3’ün en başarılı oyunu konumunda

Diğer yandan Killzone 3, Sony’nin PlayStation 3 platformunda en çok satan birinci şahıs nişancı oyunu oldu. Oyun, sadece beş haftada satış hedeflerini yüzde 20 oranında aştı. Killzone 2, Uncharted 2 ve Uncharted 3 de geçmiş satış tahminlerini en az yüzde 20 oranında aştı.

Naughty Dog programcısı Drew Thaler, geliştirdikleri oyunların her birinden 1 milyar dolar hasılat elde ettiğini açıkladı. The Last of Us, The Last of Us Part II ve Uncharted 4 gibi oyunlarda çalıştığını belirten Thaler, oyunlar hakkında daha fazla spesifik bilgi vermedi.

yorum Yap