PS VR kablosuz ve göz takip teknolojisine sahip olabilir

PS VR kablosuz ve göz takip teknolojisine sahip olabilir
Sony'nin yeni patenti PlayStation'ın yeni nesil konsolu ve PS VR gözlüğünün yeni versiyonu hakkında yeni bilgiler ortaya çıkardı. Ayrıca yeni versiyonun kablosuz ve göz takip teknolojisine sahip olacağı yönünde detaylar sundu.Sony...

Sony'nin yeni patenti PlayStation'ın yeni nesil konsolu ve PS VR gözlüğünün yeni versiyonu hakkında yeni bilgiler ortaya çıkardı. Ayrıca yeni versiyonun kablosuz ve göz takip teknolojisine sahip olacağı yönünde detaylar sundu.

Sony tarafından piyasaya sürüleceği iddia edilen yeni PS VR'ın bu kez kablosuz olacağı, yaklaşık 5 saatlik bir batarya ömrüne sahip olacağı, 250 dolara satışa sunulacağı ve göz takip teknolojisini destekleyeceği iddia ediliyordu. Ayrıca gözlüğün ekranın 2560x1440 çözünürlük, 120 hz yenileme hızı ve 220 derece görüş alanına sahip olacağını belirtiyordu.

11 Temmuz 2019'da yayınlanan son patent ise PlayStation 5 için geleceği iddia edilen yeni PS VR gözlüğünün içine yerleştirilmiş çeşitli sensörleri kullanarak kullanıcının kafa açısını tespit edebileceği ortaya çıktı. Patentte ayrıntılandırılan bir başka yeni özellik de Foveated Rendering (FFR). Bu teknoloji temelde göz takip özelliğini kullanarak oyuncunun doğrudan baktığı bölgenin grafik kalitesini artırırken, bakmadıkları bölgenin çözünürlüğünü büyük ölçüde azaltarak işlem yükünü hafifletiyor. FFR gözlüğün daha tutarlı bir kare hızında çalışmasını sağlayarak, hem kısa oturumlarda hem de uzun süreli oyunlarda kullanıcıya daha keyifli bir deneyim sunulmasını sağlayabilir.

PS VR göz takip patenti

PlayStation 4'ün mimarı Mark Cerny daha önce PlayStation kullanıcılarının PS5 geldiğinde yeni PS VR'ın fiyat noktasında 'cazip' olacağını belirtmişti. Ayrıca Sony'nin yeni konsolu şimdiki nesil PS VR gözlüğüyle de uyumlu olacak.

Son olarak Sony'nin son dönemde PS5 ve PS VR için aldığı patentleri cihazlarında uygulayacağının kesin olmadığının altını çizelim. Gelecek haber ve güncellemeler için takipte kalın.