Kablosuz PlayStation VR patenti keşfedildi!

PlayStation VR‘ın karşılaştığı yaygın şikayetlerden biri kullanıcıların dolandığı kablolar. Ancak yeni patentle belki de bu problem geçmişte kalabilir.

Sony, PlayStation sisteminin kullanıcının hareketlerini saptamak için yeni bir bant tespit cihazı ve frekans bandı tespit yöntemi patentledi. Patente göre PS4 iletişim için kullanılan iletişim ortağı veya iletişim cihazının yerleştirildiği ortamdaki değişikliğe göre, daha önce iletişim için kullanılan frekans bandını değiştirme yeteneğine sahip bir programa sahip olabilir. Kullanılan teknik dil biraz gelişmiş olabilir, ancak görüntüler işleri netleştiriyor.

PlayStation VR kablosuz şema playstation vr

Patentin bilimsel açıklamasını değerlendirmek zor ancak göründüğü gibi görüntü PlayStation VR gözlüğüne kablosuz olarak gönderiliyor ve PlayStation sistemine bağlı bir kutuya geri bildirim gönderiliyor. Bunun kablosuz işleyişe sahip PS VR cihazı mı, yoksa yeni nesil sistem için (PlayStation 5 ve PS VR 2?) daha iyi ekrana sahip tamamen yeni bir model mi olacağı belli değil.

Patentler şirketlerin keşfetmekte olduğu teknolojileri açığa çıkarabilirler ancak bu her zaman piyasaya sürülecekleri anlamına gelmiyor. Ancak kablosuz yeni bir PlayStation VR Sony tarafından resmi olarak onaylanmasa da, kablolu PS VR’la ilgili gelen kullanıcı geri bildirimleri şirketi tetikleyebilir. Eğer Sony yeni teknolojiyi araştırıyorsa, kablosuz iletimin neden olduğu gecikmeleri çözdükleri anlamına gelebilir.

PlayStation son birkaç yıldır Sony için büyük bir odak noktası oldu ve meyvelerini topluyor. Şirket son mali çeyrekte 21.3 milyar dolar gelir ve 3.78 milyar dolar net kar yaptığını bildirdi. Sony’nin Oyun ve Ağ Hizmetleri bölümü toplam iş hacminin yaklaşık üçte birini oluşturuyor ve 7.3 milyar dolarlık gelir elde ederek şirketin en başarılı yönü oldu.

31 Aralık 2018 itibarıyla, PlayStation 4 piyasaya sürüldüğü 2013 yılından bu yana 91.6 milyondan fazla satıldı. Bunun bir parçası olarak PlayStation VR’ın başarısı ve 1 milyon satışa ulaşan Beat Saber gibi oyunlar Sony’nin teknolojiyi gelecekte nasıl daha kullanıcı dostu hale getirebileceğini keşfetmesi anlamını taşıyor.

Sony geçtiğimiz Eylül ayında kullanıcıların hareket rahatsızlıklarını ve kullanım kolaylığını kontrol edebilen yerleşik sensörleri ve termometreleri olan bir PlayStation VR gözlüğü için patent başvurusunda bulunmuştu. Patente göre; PS VR gözlüğü kullanımda aksaklık olduğunu düşünüyorsa kullanıcıyı uyaracak.