PlayStation özel oyunu Days Gone, PC’ye geliyor

Sony, geçtiğimiz yıl yayınlanan Horizon Zero Dawn PC sürümünün ardından, gelecekte daha fazla PlayStation oyununu PC’ye getirmeye sıcak baktığını açıklamıştı. Sony Interactive Entertainment başkanı ve CEO’su Jim Ryan, bir sonraki adımın Days Gone olacağını açıkladı. Geliştirici Bend Studio, Twitter üzerinden haberi doğrulayarak PS4’e özel oyunun ilkbahar aylarında PC’ye geleceğini duyurdu.

Geçmişte Sony, oyunları diğer platformlara taşıma fikrine sıcak bakmıyordu. Ancak şirket, Horizon Zero Dawn‘ın geçtiğimiz Ağustos ayında PC’ye gelişinin ardından katı tutumunu önemli ölçüde hafifletti. Jim Ryan, şirketin neden fikrini değiştirdiğine dair sorulan soruya birkaç faktörle cevap verdi.

Sony, PlayStation oyunlarını daha geniş kitlelere ulaştırmak istiyor

Horizon Zero Dawn

GQ’ya konuşan SIE başkanı, “Birkaç şey değişti. 2021’in başlarında, geliştirme stüdyolarımız ve yaptıkları oyunların her zamankinden daha iyi durumda olduğunu gördük. Özellikle PS4 döngüsünün ikinci yarısından itibaren stüdyolarımız bazı harika oyunlar yaptı. Önümüzde bu harika oyunları daha geniş bir kitleye sunma ve oyun geliştirme ekonomisinin farkına varma fırsatı var ve bu fırsat her zaman kolay ele geçmiyor. Markanın etki alanı geliştikçe, oyun yapma maliyeti her döngüde artar. Ayrıca oyunları, konsolu olmayanların kullanımına sunma kolaylığımız da arttı. Bu yüzden bizim için alması oldukça kolay bir karar oldu” dedi.

Sony, oyunlarından para kazanmayı seviyor ve onları PC’ye taşımanın kolay olduğunu belirtiyor. Görünüşe göre birinci parti PlayStation oyunlarından daha fazlası PC’ye gelecek. Şirketin bir sonraki adımı Days Gone olacak. Ryan ayrıca Horizon Zero Dawn’ın geçtiğimiz yılki PC lansmanıyla ilgili olarak, “Horizon Zero Dawn ile yaptığımız deneyi iki şekilde değerlendirdik. Öncelikle PC sürümünün başarısı açısından değerlendirdik. İnsanlar oyunu beğendi ve satın aldı. Ayrıca, PlayStation topluluğunun bu konu hakkında ne düşündüğünü de göz önüne aldık. Büyük bir ters tepki gelmedi. Dolayısıyla bu doğrultuda adımlar atmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Days Gone, Deacon St. John’ın trajik hikayesini konu alıyor

Days Gone PS4

Days Gone, başıboş bir ganimet avcısı olan Deacon St. John‘ın ölümcül bir salgının mahvettiği dünyadaki macerasını konu alıyor. Deacon, derin ve kişisel bir kaybın ardından yaşama tutunacak bir sebep ararken, acımasız doğada hayatta kalmak zorunda. Kahramanımız bu zorlu yolculukta motoruyla yoldaki tehlikelere karşı gelirken, vahşi Kaçık sürüleri ve bir o kadar tehlikeli insanlarla yüzleşecek.

Days Gone oyuncuları, Pasifik Kuzeybatı‘nın inanılmaz derecede gerçekçi ve devasa dünyasını keşfedecek. Tahmin edilmez hava koşulları ve günün farklı zamanlarında ortaya çıkan tehlikeler hayatta kalmayı zorlaştırıyor. Oyuncular zombi sürüleriyle başederken; silahlarını ve yeteneklerini özelleştirerek, tuzaklar üreterek ve motosikletini geliştirerek stratejiler üretmeli.

Days Gone, 2021 ilkbahar aylarında PC oyuncularıyla buluşacak. Sony’nin daha sonrasında hangi oyunları taşıyacağı bilinmiyor. Ancak konsol devinin tutumunun PC oyuncularını sevindireceği kesin.

yorum Yap