PlayStation Now Nedir? PS Now hakkında bilmeniz gerekenler

Uzun zamandır sadece söylentilere konu olan PlayStation Now, nam-ı diğer PS Now oyuncularla tanıştı. Peki PS Now nedir? Artık Sony’nin konsoluna özel bazı oyunları oynamak için sadece konsola ihtiyacınız yok. PlayStation oyunlarını PS4’ünüzde veya bilgisayarınızda oynayabilirsiniz. Bir süredir sadece Amerika’da kullanılmasına rağmen, yakında tüm dünya bu hizmetten faydalanacak.

PS Now ile klasikler PS4 ve bilgisayarınızda

PlayStation’ın efsanevi oyunları, oyun dünyasından bazı ikonik yapımları artık konsola ihtiyaç duymadan oynayabilirsiniz. Uncharted, God of War ve Ratchet & Clank gibi efsanelerin yanı sıra The Last of Us ve Journey gibi PS3 klasikleri Windows bilgisayarımızda bizi bekliyor. Daha önce resmi olmayan emülatörlerle bilgisayarlarımızda Playstation ve Playstation 2 oyunlarını oynayabiliyorduk. Ancak, çok fazla hatayla karşılaşmamızın yanı sıra ve görüntü kalitesinden taviz vermemiz gerekiyordu. Bu resmi hizmetle belirli oyunları konsolda oynuyor gibi sorunsuz çalıştırabileceğiz.

Oyunları PlayStation Now ile oynamak için DualShock 4‘e ihtiyacınız var. Bu yüzden elinizde Playstation 4 kolu olmadan oyunu oynayamazsınız. Ayrıca DualShock 4’ünüz olsa bile, bilgisayarınıza bağlamak için bir DualShock 4 Kablosuz USB Adaptörünü satın almanız gerekiyor. Cihazın Amerika’daki satış fiyatı 24,99 dolar olarak belirlendi ve Türkiye de henüz resmi olarak satışta değil. Bu adaptör, DualShock 4’ü bilgisayarınıza kablosuz olarak bağlamanızı sağlıyor. Bu sayede, DualShock’un tüm özelliklerini PC ve MAC’te kullanabileceksiniz. DualShock 4 tuşlarını, analog kontrollerini, dokunmatik yüzeyini, ışık çubuğunu, hareket sensörlerini, titreşim özelliğini ve stereo kulaklıkları bilgisayarlarınızda kullanabiliyorsunuz.

Sony’nin ürettiği Kablosuz Uzaktan Kumanda elbette gerekli değil. İsterseniz, DualShock 4’ün veri kablosunu bilgisayarınızın USB kısmına takarak kablolu olarak kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, PC için DualShock 4’ü kurmak için kablo kullanan kullanıcılar PC sürücülerini kurabilirler ve böylece, DualShock 4 kontrol cihazının tüm özelliklerini kullanabilirler.

PS Now, DualShock 4 Wireless Adapter

Son olarak, Sony’nin PlayStation Now kullanıcılara sunduğu minimum sistem gereksinimlerini de açıklayalım:

İşletim Sistemi: Windows 7 (SP1 ve üzeri), 8.1 ve 10
İşlemci: Intel Core i3 3.5 GHz veya AMD A10 3.8 GHz veya üzeri
Ram: 2 GB veya daha fazla
Diğer: Ses kartı, USB bağlantı noktası
Bağlantı: 5 Mbps ve üzeri

Sony, PS Now ile bilgisayarınızda PlayStation oyunlarını oynatmak için kendi sunucusunu kullanıyor. Bu yüzden minimum 8 Mbit bağlantı öneririm. Sistem yayın mantığıyla oyun akışı sunduğu ve Türkiye koşullarında AKN (Adil Kullanım Kotası) olduğu için bağlantınız ne kadar güçlü olursa o kadar iyi.

PlayStation Now hangi ülkelerde kullanılabiliyor?

Ne yazık ki PlayStation Now şu anda ülkemizde kullanılamıyor. Hizmetin kullanılabildiği ülkeler: Almanya, Amerika, Avusturya, Belçika, Birleşik Krallık, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İrlanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, Japonya, Kanada, Lüksemburg, Norveç ve Portekiz.

PlayStation Now (PS Now) hakkında daha fazla bilgiye buradan erişebilirsiniz. PS Now oyunlarının tam listesi için burdan buyrun. Ayrıca Sony’nin bir diğer çevrimiçi hizmeti PS Plus hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

yorum Yap