PlayStation 5, Japonya’da çekilişle satılmaya başladı

Sony’nin PlayStation 5 satışlarında Batı pazarlarına öncelik vererek Japonya pazarını görmezden geldiği ve bu nedenle tüketicilerin tepkisini çektiği bir süredir konuşuluyordu. Konsol devi, bu iddiaları yalanladı ancak şirketin Japonya’daki içler acısı konumuna dikkat çeken haberler gelmeye devam ediyor. Görünüşe göre PS5, anavatanında bile erişilmesi zor hale geldi.

Nikkei Asia‘dan Kosuke Shimzu, Japonya’da ciddi bir PlayStation 5 kıtlığı olduğunu öne sürdü ve Sony’nin daha fazla konsol piyasaya sürme sözüne rağmen ülkede stokları artıramadığını ortaya koydu. Konsolun anavatanında durum öyle bir hal aldı ki, PS5 çekilişle satılmaya başladı. Batı bölgelerinde arz düşük kalsa da, bazı perakendecilere yeni yıldan önce stok ayrıldı. Japonya’da da aynısının yapılıp yapılmadığı belirsiz.

Raporun en ilginç bir bölümü Japon perakendecilerin PlayStation 5 satışlarındaki yaratıcılığı olabilir. PS5, batı bölgelerinde karaborsacıların eline düşerken; Japon perakendeciler yeni nesil konsolu, mağazalardaki kalabalıkları önleyen ve bot sorunlarını aşmalarına yardımcı olan bir online çekiliş sistemi kullanarak satıyor.

PlayStation 5, Japonya’da PS4’ün gerisinde

PS4 ve PS5

PS4, Japonya’da PS5’ten daha fazla satıyor ve yeni nesil konsolun satışları, büyük ölçüde tedarik kısıtlamaları nedeniyle düştü. Sony’nin tek bir model dışında PS4 üretimini durdurduğu bildirilmişti. Daha sonra şirketin sonlandırdığı dört modelin aslında PS5 piyasaya çıkmadan çok önce, Nisan 2020’de sonlandırıldığı ortaya çıktı. Sony, normalde konsolları aşamalı olarak kaldırsa da, artık PS5 stoklarını artırmaya ve yeni nesile geçişi hızlandırmaya çalışıyor.

Sony’nin PlayStation 5 ile birlikte Batı pazarına daha fazla odaklanma nedeninin, Xbox ile sıkı rekabete girme isteği olduğuna inanılıyor. Xbox Series X, Japonya’da şimdiye kadar sadece 30.000 adet satarak kötü bir karşılama yaşadı. Nikkei’ye göre de Sony’nin Japonya pazarını fethetme konusunda endişelenmesine gerek yok. Ancak bazı analistler, Nintendo Switch‘in 2020 yılında en çok satan konsol olacağına inanıyor. Nintendo zaten anavatanında yıllardır liderliği kaptırmıyor.

PlayStation 5, ülkemizde de karaborsaya düştü ve birçok mağazada stoklar tükendi. Yeni yılla birlikte yapılan vergi indiriminin ardından stoklar yeniden dolmaya başladığında PS5’i daha düşük bir fiyatla görebiliriz.

yorum Yap