Horizon Forbidden West ve Spider-Man: Miles Morales PS4’e de gelecek

Sony, PlayStation 5 Showcase canlı yayınında sürpriz duyurularla karşımıza çıktı. Etkinliğin ardından PS5’e özel olarak duyurulan üç büyük oyunun PS4’e de geleceği açıklandı. Horizon Forbidden West, Spider-Man: Miles Morales ve Sackboy A Big Adventure nesiller arası olarak her iki konsolda da oynanabilecek. Dahası, PS4 sürümlerini satın alan oyuncular, PS5 sürümüne ücretsiz yükseltme yapabilecek.

Sony Interactive Entertainment CEO’su ve Başkan Jim Ryan, Washington Post ile yapılan röportajda PlayStation topluluğunu sevindirecek haberi verdi. Ryan, “Kimse hayal kırıklığına uğramamalı. Bu oyunların PlayStation 5 sürümleri, PS5 özelliklerinden yararlanmak için sıfırdan oluşturuldu ve PS4 kullanıcıları için PS5 sürümlerine ücretsiz olarak yükseltme yolu sunacağız. Bu, insanların seçme şansına sahip olmasıyla ilgili. Durumdan gerçekten çok memnunum.” dedi.

Sony, PlayStation 5 konsollarının gelişiyle PS4’ü unutmayacak

spider-man miles morales, ps5, playstation 5

Sony daha önce PS5 nesline hızlıca geçiş yapmak ister gibi bir tutum sergiliyordu. Konsol devinin bu duruşu oyunculardan eleştiri topluyordu. Diğer yandan Microsoft, Xbox Series X/S konsollarıyla daha kullanıcı dostu bir yaklaşım benimsiyordu. Anlaşılan Japon devi de benzer şekilde nesiller arası topluluğun arasını fazla açmamaya karar verdi.

PlayStation Blog’dan yapılan açıklamada, “Marvel’s Spider-Man: Miles Morales, Sackboy A Big Adventure ve Horizon Forbidden West de PS4’te çıkacak. Bu üç oyun, PS5’in ultra yüksek hızlı SSD ve DualSense kontrol cihazı gibi benzersiz yeni nesil özelliklerinden yararlanmak üzere tasarlanırken, PS4 sahipleri de bu deneyimleri piyasaya sürdüklerinde yaşayabilecek. Lansman oyunlarının dijital PS4 sürümleri, her iki PS5 konsolunda da ücretsiz yükseltme içerirken, bu oyunların kutulu PS4 sürümleri, sadece Ultra HD Blu-Ray disk sürücüsüne sahip olan PS5 modelinde ücretsiz yükseltilebiliyor.” ifadeleri yer aldı.

Gerçek şu ki, dünya çapında 112 milyondan fazla PlayStation 4 konsolu var. PlayStation 5 önümüzdeki yıllarda bu kadar geniş bir oyuncu tabanına yakın vadede ulaşamayacak. Bu nedenle PS4’ün bir sonraki nesle tam anlamıyla geçiş sağlanana kadar desteklenmesi, mantıklı bir karar olur. Jim Ryan, PlayStation 4’ün üç ya da dört yıl daha desteklenmesini bekliyor ve konsolun bu süre boyunca PlayStation ekosisteminin önemli bir parçası olacağını söylüyor. Yine de Ratchet & Clank: Rift Apart ve Demon’s Souls remake gibi yalnızca PS5’e gelecek oyunlar da olacak.

Sony, etkinlikte PS5 ve PS5 Digital Edition‘ın çıkış tarihi ve fiyat bilgilerini de açıkladı. Detaylara buradan erişebilirsiniz.