PlayStation 5 konsollarının çıkış tarihi ve fiyatları belli oldu

Sony, dün gece gerçekleştirilen PlayStation 5 Showcase etkinliğinde yeni nesil konsolları hakkında merakla beklenen duyuruları yaptı. Konsol devi, PlayStation 5 ve PlayStation 5 Digital Edition‘ın fiyatlarını ve çıkış tarihini açıkladı. Konsollar ve aksesuarları, etkinliğin ardından sürpriz bir şekilde ön siparişe açıldı.

Etkinlikte açıklandığı üzere PS5 ve PS5 Digital Edition 12 Kasım‘da ABD, Japonya, Kanada, Meksika, Avustralya, Yeni Zelanda ve Güney Kore’de piyasaya sürülecek. Ardından 19 Kasım‘da Avrupa, Orta Doğu, Güney Amerika, Asya ve Güney Afrika gibi dünyanın diğer bölgelerinde oyuncularla buluşacak. PS5 modelleri, daha önce ortaya çıkan raporlarda da bildirildiği gibi 1 hafta arayla kademeli olarak gelecek.

PlayStation 5 ve PlayStation 5 Digital Edition fiyatları

PlayStation 5 konsollarının fiyatı ne kadar olacak?

  • PlayStation 5: 499,99 dolar / 499,99 euro / 449,99 sterlin
  • PlayStation 5 Digital Edition: 399,99 dolar / €399,99 euro / 359,99 sterlin

Açıklanan fiyatlara göre PS5’in disk sürücülü standart versiyonu yaklaşık 4.420 TL + vergilerle satışa sunulacak. PS5 Digital Edition’ın fiyatı ise yaklaşık 3.535 TL + vergiler olacak. Burada yeni nesil konsolları Türkiye’de satın almak isteyenler için “vergiler” kısmı çok önemli. Konsollar şu anda dünya çapındaki çeşitli perakendecilerde ve aksesuarlar ise PlayStation’ın kendi mağazasında ön siparişe açıldı.

Microsoft’un Xbox Series X ve Xbox Series S’in fiyatlarını açıklamasının ardından Sony’den karşılık bekleniyordu. Japon konsol devi de sonunda kartlarını açtı. PlayStation 5’in standart versiyonu, tıpkı Series X gibi 499 dolardan satışa sunulacak. Diğer yandan dijital PS5 daha 399 dolar gibi daha uygun bir fiyatla gelecek. Xbox Series S ise daha mütevazı donanımıyla en ucuz seçenek olacak. Microsoft tarafından daha önce açıklandığı üzere Xbox Series X’in Türkiye fiyatı 7.499 TL olarak açıklandı. Uygun fiyatlı kardeşi Xbox Series S ise 4.599 TL’den satışa sunulacak. Bu fiyatlandırmaya göre Sony’nin konsolu da ülkemizde 7.500-8.000 TL bandında olacaktır.

PS5 konsollarının fiyatları ve çıkış tarihi Final Fantasy XVI ve yeni God of War oyunu dahil olmak üzere çeşitli oyun duyurularının ardından açıklandı. Ayrıca PS4’e de geleceği açıklanan Marvel’s Spider-Man: Miles Morales ile birlikte yenilenen Demon’s Souls’tan da görüntüler geldi. PlayStation 5 Showcase canlı yayınının tamamını buradan izleyebilirsiniz.

yorum Yap