PlayStation 5 ABD'de en hızlı satan konsol oldu

PlayStation 5 ABD'de en hızlı satan konsol oldu
PlayStation 5 geçtiğimiz yılın en çok beklenen ürünleri arasındaydı. Yeni nesil konsol Kasım ayında piyasaya sürüldü ve stoklar kısa sürede tükendi. Sony, PS4 üretimini neredeyse sonlandırarak talebi karşılamaya çalışıyor....

PlayStation 5 geçtiğimiz yılın en çok beklenen ürünleri arasındaydı. Yeni nesil konsol Kasım ayında piyasaya sürüldü ve stoklar kısa sürede tükendi. Sony, PS4 üretimini neredeyse sonlandırarak talebi karşılamaya çalışıyor. Pazar araştırma şirketi NPD Group'un raporuna göre PS5, ABD pazarında geçirdiği ilk dört ayda dolar bazındaki satışlar açısından şimdiye kadarki en hızlı satan konsol oldu.

PlayStation 5 konsollarına olan talep o kadar yüksek ki, piyasaya sürüldükten 4 ay sonra bile ulaşmak imkansız hale geldi. Gönderilen konsollar neredeyse anında satılıyor ve Sony, perakendecilerin stoklarını beslemekte zorlanıyor. Raporlar, PS5'in CPU gibi yarı iletken öğeler içeren donanım bileşenlerinin tedariğinde sorunlar yaşandığını ve kısıtlamaların 2021 yılı boyunca devam edebileceğini öne sürüyor.

PS5, tedarik sorunlarına rağmen rekor satışlara devam ediyor

PlayStation 5, PS5

NPD'ye göre Sony, talep dalgalarını karşılayamadığı halde ABD pazarında en çok satan konsol olarak rekorlar kıran satışlar yapıyor. Video oyunlarına yapılan harcama geçen yılın Şubat ayına göre %35 oranında arttı ve 4.6 milyar dolara ulaşarak rekor kırdı. Nintendo Switch'in Super Mario 3D World + Bowser's Fury oyunu, Şubat 2021'de Call of Duty: Black Ops Cold War'u ikinci sıraya iterek zirveye ulaştı.

PlayStation 5, alışveriş botlarıyla tetikte bekleyen karaborsacıların elinde fahiş fiyatlarla satılmaya devam ediyor. Karaborsacılar, diğer tüm işletmeler gibi sadece aracı olarak hareket ettiklerini söyleyerek kendilerini savunuyor. Ancak bir "aracı"nın daha gereksiz yere devreye girmesi, fiyatları yukarı çekiyor. Ülkemizde PS5 kıtlığı zaman zaman aşılsa da, hala konsolu üzerine kâr koyup satan fırsatçılar var. Bizim tavsiyemiz, her krizde piyasaya ortalamasını yukarı çeken ve cebinizdeki paraya göz diken "ikinci aracılardan" alışveriş yapmamanız yönünde.

PlayStation 5, önceki nesilden geçiş yapmaya başlayan kullanıcılarla birlikte tüm zamanların en çok satan konsollarından biri olabilir. PS2, toplamda 155 milyon sattı. PS4 satışları ise 115 milyon seviyesinde seyrediyor. Sizce PS5 önümüzdeki yıllarda zirveye oynayabilecek bir performans gösterebilir mi?