PlayStation 4 satışları dünya çapında 113,8 milyona ulaştı

Sony, 2020 mali yılının ikinci çeyreği için finansal sonuçları açıkladı. Konsol devi 30 Eylül’de sona eren üç aylık dönemde kaç adet PlayStation 4 sattığını ortaya koydu. PS4 satışları, yeni nesil PlayStation 5 lansmanın yaklaşmasıyla birlikte büyük oranda düşüş gösterdi. Diğer yandan şirketin oyun bölümü, yazılım ve hizmet tarafında yükseliş yakaladı.

PlayStation 4, şimdiye kadar dünya çapında 113,8 milyon adet sattı. Sony, ikinci mali çeyrekte yaklaşık 1,5 milyon adet PS4 gönderdi. Bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre 2,8 milyon daha az konsol satışı olduğunu gösteriyor. Artık yeni nesil konsol için gün sayıyoruz ve PS4 satışlarının yavaşlaması sürpriz olmadı. Ancak özellikle PlayStation Plus abonelikleri ve oyun satışlarında önemli artış görüldü.

PlayStation Plus abonelerinin sayısında büyük artış görüldü

PlayStation Plus, PS Plus

Sony’nin raporuna göre PlayStation Plus abonelerinin sayısı hızla artmaya devam ediyor. PS Plus, 30 Eylül itibarıyla toplam 45,9 milyon aboneye ulaştı. Bu rakam geçtiğimiz yıl aynı dönemde 36,9 milyon olarak açıklanmıştı. Salgın sürecinde konsollara ve oyunlara olan talebin yükselmesi, çevrimiçi abonelik hizmetine de yansıdı.

PlayStation 4 yazılım satışları da geçtiğimiz yıla göre artış gösterdi. İkinci çeyrek itibarıyla 80,9 milyon adet satış gerçekleşti. Geçtiğimiz yıl bu rakam 70,6 milyon olarak açıklanmıştı. Son çeyrekte satılan yazılımın 12,4 milyonu birinci parti stüdyolardan geldi. Geçen yıl birinci parti yazılım satışları toplam 6,3 milyon adet olarak gösterilmişti. The Last of Us Part II ve Ghost of Tsushima‘nın başarısı oyun satışlarının neredeyse iki katına çıkmasına önemli katkı sağladı.

2019 mali yılının ikinci çeyreğinde PlayStation 4 oyun satışlarının yüzde 45’ini dijital sürümler oluşturuyordu. Bu oran, geçtiğimiz çeyrekte yüzde 59’a yükseldi. PlayStation 5 Digital Edition’ın gelişiyle birlikte dijital yazılım satışlarının üçüncü çeyrekte nasıl bir performans gösterdiğini merakla bekliyoruz.

yorum Yap