No Man’s Sky’ın ortalama oynanma süresi 2 kat arttı

No Man’s Sky lansmanda yaşadığı sorunlara rağmen son derece özverili ve kararlı bir topluluğa sahip. Yapılan büyük güncellemelerin ardından oyun yeniden doğdu ve artık insanlar daha uzun süre oynuyorlar. No Man’s Sky’ın oyuncusundaki ortalama oynanma süresi lansmandan bu yana neredeyse ikiye katlandı ve Beyond gibi değişim vaatleri amacına ulaşıyor.

Yönetmen Sean Murray PCGamesN‘e verdiği röportajda şunları aktardı:

“Kutuplaşma yaratan bir lansmandı. Ortalamaya vurursak bir oyuncu ortalama 25 saat oynuyordu. Anlaması zor bir durumdu. Oyunu alıp bir saat boyunca oynayan her insanlara karşılık, 50 saat boyunca oynayan insanlar var.

Bazı insanlarla yükselme eğilimi gösterdik. Oyunu sonsuza dek sürecekmişçesine yüzlerce saat oynadılar. İnsanların oyunumuzu bu kadar uzun süre oynamasını istemiyoruz ama oyunda insanları etkileyecek çok klasik, geleneksel oynanış döngülerimiz yok. Oynuyorlar çünkü zevk alıyorlar, bir sonraki gezegeni veya keşfi görmek istiyorlar.”

Murray No Man’s Sky’ın oynanış süresinin yeni güncellemeler için kendilerini motive ettiğini söylüyor: “Artık oyunu alan, NEXT’i alan oyuncular ortalama 45 saat oynuyor. Bu ortalama olarak gerçekten yüksek bir rakam. Bir yıl içinde 40 veya 50 saat boyunca oynanan çok az oyun var ve bundan dolayı mutluyuz.”

Yönetmen ayrıca oyuncuların ilgisini nelerin çektiğini de ele aldı. No Man’s Sky oyuncuları zamanlarını nasıl geçiriyor? Murray’e göre oyuncular keşiflere ek olarak üs inşa etmeyi seviyorlar.

No Man’s Sky’da üs kurmak “insanların en çok zaman harcadıkları ikinci şey”. Haliyle bu insanları araştırmaya ve keşfetmeye teşvik ediyor: “İnsanların gezegenlere indiklerinde umdukları şey insanların daha önce burada bulunmuş ve bir şeyler inşa etmiş olmaları.”

Oyundaki bu işleyişin bir sonraki büyük güncellemede nasıl değişeceğini görmek ilginç olacak. Beyond güncellemesi No Man’s Sky için VR desteğiyle birlikte bu yaz yayınlanacak. Avustralya’da yapılan derecelendirme yakında gelebileceğine dair kanıt olabilir.

No Man’s Sky şu anda PS4, Xbox One ve PC platformlarında oynanabilir.